Sanayide TÜBİTAK Destekli Doktora Dönemi

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Sanayi Doktora Programı kapsamındaki öğrencilerin, eğitimleri süresince ayda 4 bin 500 lira burs ve doktora sonrasında da istihdam desteği alabileceklerini duyurdu. Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri ve buna bağlı olarak sanayinin öncelikli ihtiyaçları doğrultusunda, yepyeni bir program hazırladıklarını anlatan TÜBİTAK Başkanı, böylece sanayinin ihtiyaçlarına yönelik doktoralı araştırmacı ve sanayide istihdam edilen doktoralı araştırmacı sayısında artış olacağına inandıklarını dile getirdi. Sanayi Doktora Programıyla sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağını destekleyeceklerinin altını çizen Prof. Dr. Hasan Mandal, program kapsamında doktoralı çalışanların, üniversite-sanayi işbirliğiyle yetiştirileceğini söyledi.

TÜBİTAK Başkanı, çağrısı açılan programa başvuruların üç ay devam edeceğine işaret ederek, “Özel sektörde daha fazla araştırmacı istihdam edilmesini teşvik etmek amacıyla geliştirdiğimiz Sanayi Doktora Programı çerçevesinde, proje başına 2,5 milyon liraya kadar destek verilecek. Program kapsamındaki öğrenciler, eğitimleri süresince ayda 4 bin 500 lira burs ve doktora sonrasında da istihdam desteği alabilecekler” diye konuştu.

İki İş Birliği Modeli Mevcut

Prof. Dr. Mandal, Sanayi Doktora Programı’nda yurt içinde doktora eğitimi veren devlet veya vakıf yükseköğretim kurumları, yeterlilik almış araştırma alt yapıları, Ar-Ge veya tasarım merkezine sahip firma ve teknoparklar bünyesinde, Türkiye’deki yerleşik sermaye şirketlerinin programda yer alabileceğine dikkat çekti. Prof. Dr. Mandal, “Oldukça kapsamlı tasarlanan Sanayi Doktora Programı’nda, bir üniversite veya araştırma altyapısının, en az bir ya da iki özel sektör kuruluşuyla protokol yaparak başvurabilecekleri iki farklı işbirliği modeli bulunuyor. Protokol çerçevesinde desteklenecek projelerde, nitelikli insan kaynağının sanayiye yönelik alanlarda doktora yapmasının yanında, doktora öğrencilerinin aynı ortamda rekabet önceliğine yönelik projelerde birlikte eğitim görmelerini ve doktora eğitimleri sonrasında birbirlerinin rakibi firmalarda çalışma imkanı bulmalarını hedefliyoruz” dedi.

Hem Bursiyere Hem İşverene Destek

TÜBİTAK Başkanı, Sanayi Doktora Programı kapsamındaki öğrencilere en fazla beş yıl süreyle burs ve iş birliği modeline bağlı olarak özel sektör kuruluşlarına üç yıl boyunca yüzde 40 ila yüzde 60 oranında değişen istihdam desteği, proje yöneticisi ve akademik tez danışmanlarına da Proje Teşvik İkramiyesi verileceğini kaydetti. Sanayi Doktora Programı’na üniversitenin ya da araştırma alt yapısının, sanayi kuruluşuyla yapacağı protokol ile başvuru yapabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Hasan Mandal, bursiyer seçiminin başvuru yapan kurumlar tarafından yapılacağını vurguladı.

Programda, doktora eğitimlerine yeni başlayan öğrenciler başta olmak üzere, hali hazırda doktorasına devam edenlerin ise tez konularının henüz belirlenmemiş olması şartının arandığını aktaran Prof. Dr. Hasan Mandal, herhangi bir yerde çalışmayanların yanı sıra projeye dâhil olan sanayi kuruluşunda çalışan doktoralıların da burs alabileceğini belirtti. Sanayi Doktorası bursiyerlerinin, tez aşamasında belirlenen başarı kriterlerini yerine getirmeleri halinde, panel değerlendirmesi olmadan bir dönem araştırmalarını yurt dışında sürdürebileceklerine değinen Prof. Dr. Mandal, söz konusu kişilerin mezun olduktan sonra iş aramalarına gerek kalmadan doktora yaptıkları alanda istihdam edilebileceklerini bildirdi.

Programla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Kaynak : http://www.tubitak.gov.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz