Küratörler için açık çağrı

British Council, Türkiye’deki küratörlere ‘Duvarları Olmayan Müze’ dijital platformunda yer alacak üçüncü serginin küratörü olma fırsatı sunuyor. Galerinin zaman ve mekandan bağımsız yapısı, bugüne kadar British Council Koleksiyonu’ndan eserler ile oluşturulan iki sergiye başarıyla ev sahipliği yaptı. Seçilen küratör sergi konseptini geliştirme olanağının yanı sıra Birleşik Krallık’a seyahat etme şansı kazanarak tecrübeli görsel sanat profesyonelleri ile birlikte çalışma imkanı bulacak.

Elif Kamışlı tarafından tasarlan ilk dijital sergimiz ‘Geçen Gece Bir Rüya Gördüm ’, 15. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde ‘En iyi Web Sitesi’ de dahil olmak üzere toplam dört dalda ödül sahibi olmuştu. Ulya Soley tarafından tasarlanan ikinci dijital sergi ‘Tanışıyor muyuz? ’ ise Ocak 2018’de açıldı ve üç ay içerisinde 150 binden fazla ziyaretçiye ulaştı.

Sergi konsepti ‘Kadın’ temasına odaklanacak

British Council  kadınların güçlendirilmesinin ve cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının kapsayıcı ve açık refah toplumları yaratabilmek için çok önemli olduğuna inanmaktadır. Bu yıl Türkiye’deki kültür ve sanat alanında çalışan kadınların sahip oldukları yetkinlikleri tanımak ve kutlamak amacıyla üç yıllık bir program başlatılmıştır. Program hakkında daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu odak ışığında, açık çağrı sonucunda seçilen küratörden British Council Koleksiyonu’ndaki eserlerden ve Türkiye’den sanatçıların eserlerinden oluşturacakları seçkinin ‘Kadın’ temasına odaklanması isteniyor. Bu heyecan verici yeni süreç için müzik, film, performans gibi farklı sanat formlarını bir araya getirecek ve sergi ziyaretçilerinin deneyimlerini güçlendirecek alışılmışın dışında bir yaklaşım aranmaktadır.

Değerlendirme jürisi Medya Teorisyeni ve Bağımsız Küratör Doç. Dr. Ebru Yetişkin, British Council Koleksiyonu Direktörü Moira Lindsay ve British Council Türkiye Sanat Bölüm Direktörü Esra Aysun’dan oluşuyor.

Açık çağrı 1 Temmuz  2018’de sona erecek.

Birleşik Krallık ziyareti

British Council, seçilen küratöre Birleşik Krallık’a giderek sergi konseptini sektör profesyonelleri ile birlikte geliştirme ve British Council Koleksiyonu’ndaki eserleri yerlerinde görme fırsatı sağlayacak.

Ziyaretin zamanlama ve programı küratörün belirlenmesinin ardından seçilen küratör ve British Council Türkiye sanat ekibi tarafından planlanacak.

NASIL BAŞVURURUM?

Başvuru ücretsizdir. Programa 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve görsel sanatlar alanında en az üç yıllık tecrübeye sahip tüm sanat profesyonelleri başvurabilir.

Lütfen kısa başvuru formunu  1 Temmuz 2018, 23.59 (TSİ)’dan önce doldurun. Başvuru yapmadan önce online olarak da erişebileceğiniz British Council Koleksiyonu ’nu incelemenizi öneririz.

Herhangi bir sorunuz olursa  arts.info@britishcouncil.org.tr adresinden irtibata geçebilirsiniz.

ZAMAN ÇİZELGESİ:

 • Açık çağrı: 1 Haziran
 • Seçim: Temmuz’un ilk haftası
 • Duyuru: Temmuz’un ikinci haftası

ARANILAN NİTELİKLER:

 • Sanat profesyonelleri ve küratörlere açıktır.
 • Dil: iyi derecede İngilizce bilgisi gereklidir (en az B1 seviyesi)
 • Başvuru sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Başvuru sahibi başvuru tarihinde 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin görsel sanatlar alanında en az üç yıllık tecrübesi olmalıdır.
 • Başvuru sahibi hali hazırda bağımsız, yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak görsel sanatlar alanında çalışıyor olmalıdır.

İMKANLAR VE HİZMETLER:

 • British Council’ın karşılayacağı hizmetler:
 • Uluslararası uçuşlar
 • Birleşik Krallık içerisindeki ulaşım masrafları
 • Konaklama
 • Harcırah
 • Vize ücreti

AYRINTILI BİLGİ VE BAŞVURULAR İÇİN :

https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/call-for-curators

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz