Uluslararası gönüllü çalışma kampları başvuruları başladı

Değişik ülke ve kültürlerden gelen gönüllülerin kamu yararına projelerde, günde ortalama 5-6 saat gönüllü çalışarak, bunun karşılığında konaklama ve yemek için herhangi bir ücret ödemeden kaldıkları kamplardır. Kamp ortalama 2 ya da 3 hafta sürer.

Her yıl dünya genelinde 80’i aşkın ülkede yaklaşık 2000 gönüllü çalışma kampı düzenlenmektedir. Kamplar genellikle 1 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında yapılmaktaysa da, kış aylarında da az sayıda da olsa kamp yapılmaktadır.

Tüm kamp grupları uluslararasıdır. Her grupta, aynı ülkeden 1-2 kişi bulunur. Her grubun sorumlu olarak kampçılık deneyimi olan bir kamp lideri vardır. Kamplarda ortak dil İngilizce olmakla birlikte, yalnızca gidilen ülkenin dilinin konuşulduğu özel kamplar da vardır. Katılımcı sayısı 15-20 kişidir.

Kampları nereden görebiliriz?

http://genctur.org/kampcilik/kamp-secim-sayfasi-kamp-arama-motoru linkinden ulaşabilirsiniz.

Not : “Kamplar genel olarak yaz aylarındadır. Bu nedenle bakmış olduğunuz tarihte yeterli sayıda kamp göremeyebilirsiniz. Yaz kampları 20 Mart’tan sonra görülebilir”

Kamplar ne zaman açıklanıyor? Sistemde kampları neden göremiyorum?

Yaz kamplarını 15 Mart’tan sonra görebilirsiniz. Daha önce baktığınızda yalnızca kış ve bahar kamplarını görebilirsiniz.

Kamp kayıtlarınız ne zaman başlıyor ve kapanıyor? Kayıtlar ne zamana kadar devam ediyor? En son ne zaman kadar kayıt yaptırmalıyım?

Kamp kayıtlarımız Ekim ayında başlar ve ülkelerdeki kamp kontenjanlarımız dolduğunda kapanır. Kesin bir kapanış tarihi yoktur. Kotalar dolmuş olsa bile, yeni kamplar açıldığında onları da duyuruyoruz. Ancak 1 Hazirandan sonra kayıt olursanız istediğiniz ülkeye gitme şansınız çok düşük olacaktır.

İstanbul’da yaşamıyorum işlemlerimi nasıl yürütebilirim?

Internetten kamp kaydınızı yapabilirsiniz. http://genctur.org/kampcilik/internetten-kayit-online-basvuru-formu/ adresindeki başvuru belgesini doldurmanız ve kayıt  ücretinin TL. karşılığını İş Bankası Beyoğlu-Galatasaray Şubesi (Şube Kodu: 1011) 2028338 (IBAN-TR85 0006 4000 0011 0112 0283 38) numaralı Gençlik Turizmi Derneği İktisadi İşletmesi hesabına yatırmanız yeterlidir. Hesap TL hesabıdır, lütfen Euro yatırmayın. Gönderici adını ve açıklama kısmına “Kamp kayıt bedeli” yazdırmayı unutmayın.

Kampa katılmak istiyorum ama öğrenci değilim – çalışmıyorum, ne yapabilirim?

Kendini ifade edecek kadar İngilizce bilen herkes kamplara katılabilir. Kampa kayıt olabilirsiniz. Başvurularınızı yapıp kampa kabul de edilirsiniz. Kuruluştan davetiyeniz de gelir. Ancak ülkenize geri döneceğinizi gösteren her hangi bir resmi bağlantınız olmadan vize başvurusu yapacak iseniz, kuruluştan gelecek olan davetiye vize garantisi sağlamaz. Vize için istenilen diğer belgeleri de hazırlayıp vize başvurunuzu yaptığınızda bireysel değerlendirilirsiniz. %100 vize alamazsınız da demek değildir. Sadece deneyimlerimiz gereği yaptığımız bir paylaşımdır.P

Pasaportum yok, Kampa başvurabilir miyim?

Evet. Başvuru sırasında pasaporta gerek yoktur. Ancak Nisan ayında kampınızı seçerken pasaportunuz elinizde olmalıdır. Bu nedenle en geç Mart ayında pasaport çıkartmış olmalısınız.

Uluslararası Gönüllü Çalışma Kamplarının süresi ne kadardır?

Kampların süresi 1 hafta ile 3 hafta arasındadır.  Az da olsa daha uzun süreli kamplar da vardır.

Daha uzun süreli projeler yok mu? Katılamaz mıyım?

Uzun – Orta süreli (1-2-3 ve daha fazla ay süren) projeler vardır. Ancak 90 günü aşacak projelerin vize başvurularında problem yaşanabileceği için bu kamplar tavsiye edilmemektedir. Yeşil pasaportu olanlar yaralanabilir. Ya da daha önce vize almışsanız bu projelere de başvurabilirsiniz. Diğer bir dezavantaj ise, 1 kamp yapmış olmak ya da benzer gönüllü çalışmada deneyim sahibi olmak şartı aranır. Bu nedenle, 2-3 haftadan fazla olan projelere başvuru süreci ve başvurunuzun değerlendirmesi farklı koşullar gerektirir.

 

Bir arkadaşım ile kampa katılmak istiyoruz. Birlikte aynı kampa katılabilmemizin garantisi var mı?

Bir arkadaşınız ile aynı kampa katılabilirsiniz. Mart ayında kamp tercihleri sırasında «Gitmek istediğiniz arkadaşınız varsa belirtiniz» diye kamp seçim formunda bunu soruyoruz. Fakat birden fazla arkadaşınızla aynı kampa katılma ihtimaliniz çok düşüktür.

Kampların dili nedir? Ülkeden ülkeye değişir mi?

Kampların ortak dili İngilizce’dir. Ayrıca ülkesine göre kamp dili Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Japonca ya da Rusça olan özel kamplar da bulunmaktadır Kampları incelerken ayrıntılarında dil özelliklerini görerek tercih edebilirsiniz.

Kamplarda dil eğitimi var mı?

Kamp, dil kursu içermez. 7-8 farklı ülkeden gelen yaşıt gönüllülerle geçirilen zaman zarfında 2-3 hafta boyunca yoğun şekilde yabancı dilinizi konuşarak geliştirirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve başvurular için : 

http://genctur.org/kampcilik/uluslararasi-gonullu-calisma-kamplari-hakkinda-sikca-sorulan-sorular/

 

 

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz