Yurtdışında eğitim almak istediğinizde gireceğiniz sınavlar

Genel olarak yurtdışında bir üniversiteye başvurmak için diploma, not ortalaması, mezun olduğunuz okul ve referanslarınız kabul edilmekle beraber, uluslararası programlara sahip ülkeler çeşitli uzmanlaşmış veya standartlaştırılmış testleri başvuruların ön koşulu olarak istemektedir. Bu testler, öğrencilerin belli bir konuda bilgilerini ölçmektense, daha çok problem çözme, analitik düşünme, okuma ve anlama gibi yeteneklerini ortaya çıkarmaya yöneliktir.

TOEFL/IELTS

Yurtdışı eğitim için gerekli sınavlar denince, ilk aklımıza gelenler arasında herkesin bildiği TOEFL testi ve IELTS testi yer alır. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, ister Amerika ya da İngiltere isterseniz de Çin ya da Yeni Zelanda olsun yabancı dil yeterliliğinizi kanıtlamak için girmeniz gereken bu testlerin puanları eğitim alacağınız üniversiteler ve programlara göre değişir. Zira Harvard ya da Oxford gibi üniversitelerde eğitim alırken, çalışmalarınızı başarıyla yürütebilmeniz için güçlü bir anlama ve düşüncelerinizi hızlıca ifade edebilme yeteneğine, yani iyi bir İngilizce bilgisine gereksiniminiz olacaktır.

 • Okumak istediğiniz bölüme ve programa göre değişen test puanlarında, örneğin Harvard hukuk fakültesinde TOEFL skorunuzun 100 olması istenirken, fen-edebiyat fakültesinde 92 puan yeterlidir.
 • Bir diğer üniversite Stanford’da ise tüm doktora ve mühendislik hariç yüksek lisans programlarında TOEFL’dan 100 almanız gerekir.
 • Eğer İngiltere’de Oxford gibi bir üniversitede öğrenim görmek istiyorsanız IELTS test skorunuzun minimum 7.0 olması beklenir.
 • Aynı zamanda bir öğretim görevlisi olmak istiyor ve akademik kariyer yapmayı düşünüyorsanız minimum puanlardan daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu söylemekte fayda var.
 • IELTS test sistemi daha çok Birleşik Krallık, Yeni Zelanda gibi ülkelerde daha genel olarak kullanılırken, TOEFL testi ise Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde daha yaygındır.

AMERİKA

Yaklaşık bir milyonun üstünde uluslararası öğrenciyle dünyanın en gelişmiş ve yoğun eğitim trafiğine sahip Amerika’da okumak isteyenler için Harvard, Yale, Stanford, MIT gibi sıralamalarda ilk 10’da yer alan çok sayıda prestijli üniversite bulunmaktadır. Tabi bu üniversitelere girebilmek için de eğitim alacağınız programa ve lisans derecenize göre girmeniz gereken sınavlar vardır.

 • Yurtdışı eğitim için gerekli sınavlar arasında Amerika’da en yaygın olanı şüphesiz SAT testidir. Amerikan üniversitelerine girmek isteyen hem ABD vatandaşlarına hem de uluslararası öğrencilere yönelik olan testin geçerlilik süresi 5 yıldır.
 • Sınava girenlerin okuma-yazma ve matematik bilgilerini değerlendiren SAT, Amerika’da lisans eğitimi almak isteyen 175 ülkeden 2 milyondan fazla öğrenciye uygulanır.
 • 2016’da yenilenen SAT sınavına göre, Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne girmek için 1600 üzerinden ortalama 1520 gibi bir puana sahip olmalısınız.
 • Amerika’da hukuk fakültesine kaydolmak isteyen öğrencilerin ise LSAT sınavına girmesi gerekir. Test Amerika ile Kanada’da yaygın olarak kullanılırken önümüzdeki yıllarda dünyanın başka yerlerindeki uluslararası üniversitelerde de uygulanılacağı düşünülüyor.
 • LSAT, karmaşık metinleri anlama, analiz etme, mantıksal akıl yürütme, eldeki verileri değerlendirme gibi becerileri ölçmek için tasarlanmıştır.
 • 3 saat 30 dakika süren sınavdan 120 ile 180 arasında bir puan alırsınız. Amerika’da Yale Üniversitesine girebilmek için LSAT testinden ortalama 173 puana sahip olmalısınız.

İTALYA

Yurtdışında özellikle endüstriyel tasarım, mimari, moda tasarımı ve sanat alanlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülke olan İtalya; köklü tarihi, muhteşem şehirleri, eşsiz kültürü ve yemekleri ile sıra dışı bir deneyim yaşamanıza sebep olur. Bologna ve Sapienza gibi dünyanın en eski üniversitelerine ev sahipliği yapan İtalya’daki eğitim kurumlarının mezunları arasında barometrenin mucidi Torricelli ve Nobel fizik ödülü sahibi Enrico Fermi gibi alanında uzman isimler yer alırken, eğitim kurumları modern laboratuarları, kütüphaneleri ve kampüsleri ile göz doldurur.

 • İtalya’da tıp fakültelerine başvuracak öğrencilerin girmesi gereken yurtdışı sınavları arasında, IMAT olarak bilinen Uluslararası Tıbbi Kabul Testi yer alır.
 • Genel bilgi ve mantıksal akıl yürütme, biyoloji, kimya, fizik ve matematiğin bilimsel bilgisi olarak 4 bölümden oluşan sınav; öğrencilerin öğrenim gördükleri alanlardaki beceri ve bilgilerine dayalıdır.
 • İtalyan Yüksek Öğretim ve Araştırma Bakanlığı tarafından uygulanan ve geliştirilen sınava, İtalya’da İngilizce eğitim alabilmeniz için girmeniz gerekir.
 • En fazla 90 puan alabileceğiniz IMAT test, 60 soru ve 100 dakikadan oluşur.

İNGİLTERE

 

İngiltere, özellikle öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Londra, Manchester, Birmingham, Liverpool, Newcastle gibi şehirleri ile Amerika’dan sonra en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülkedir. Tabi bu şöhretini, Cambridge ve Oxford gibi dünyanın en köklü ve kaliteli eğitim sistemleriyle ünlü üniversitelerine ve Newton, Watson, Halley, Hawking gibi ödüllü ve çığır açan araştırmalara imza atan bilim adamlarına borçludur.

Yurtdışı eğitim için gerekli sınavların başında yer alan IELTS, İngiltere’de öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenciler için de geçerlidir. Oxford Üniversitesinde minimum 7.0 puan almanız gereken testten Essex Online Üniversitesinde bu puan lisans için 6.0, yüksek lisans için 6.5 olarak belirlenmiştir.

İngiltere’de mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere lisansüstü ve işletme yüksek lisansı eğitimi alacakların girmesi gereken genel sınavlardan biri de GREtestidir. Amerika’da özellikle işletme, yönetim, finans gibi lisansüstü programlarda uygulanan GMAT testi daha yaygınken, GRE testleri de eğitim alacağınız programa göre özelleştirilmektedir. GRE testi; sözel, sayısal ve analitik yazma becerilerinizin ölçüldüğü bir sınavdır. İngiltere’de London Business School ile Oxford, Cambridge, Kent ve Manchester Üniversitelerinde geçerli olan test puanları, eğitim alacağınız programlara göre değişmektedir.

KANADA

İleri teknoloji ve modern şehirleri ile dünyanın en refah ülkelerinden biri olan Kanada son yıllarda özellikle uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olmuştur. Ülkedeki nüfusun ve kaliteli eğitim kurumlarının çoğu güneyde özellikle Quebec, başkent Ottawa, Toronto, Montreal gibi şehirlerde yoğundur. Kanada nitelikli, eğitimli ve yetenekli göçmenlerin sıklıkla yaşamak için geldiği ve hükümetin de her yıl çok sayıda mülteciye kapılarını açtığı bir ülkedir.

 

Genel olarak İngilizce ve Fransızca dillerinde eğitim veren Kanada eğitim kurumlarında McMaster, Toronto, Ottawa, McGill gibi üniversitelerin tıp fakültelerine başvuracak öğrencilerin MCAT sınavı sonuçlarını belgelemeleri gerekir. Özellikle Amerika ve Kanada’da yaygın olan sınav, okulların kayıt komiteleri için oldukça önemlidir. Ülke genelindeki tıp fakültelerine göre değişen MCAT test puanları uluslararası öğrenciler için en düşük 503 olmalıdır.

Kanada özellikle sağlık alanındaki bilimsel araştırmalarıyla dikkat çekerken, ülkede bu alanda gelişmiş modern laboratuarlara ve araştırma merkezlerine sahip çok sayıda eğitim kurumu mevcuttur. Ülkede uygulanan yurtdışı sınavları arasında özellikle eczacılık fakültelerinde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin girmesi gereken PCAT testi vardır. Testte, öğrencilerin sözel beceri, biyoloji, kimya, sağlık konularındaki akademik yetenekleri ve bilimsel bilgileri ölçülür. Amerika’da da uygulanan testten 200 ile 600 arasında bir puan almanız gerekir.

Kaynak : https://www.hotcourses-turkey.com

 

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz