YÖK, Akademide “Üstün Başarı Ödülleri” Uygulamasını Başlatıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK’ün bu yıldan itibaren “Üstün Başarı Ödülleri” vereceğini bildirdi.

YÖK Başkanı Saraç: “Bireysel ödüller başlığında ‘Yılın Doktora Tezi Ödülü’ verilecek. Ödül, fen ve mühendislik bilimleri, sağlık bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler alanlarında olmak üzere üç doktora tezi için belirlenecek. Doktora ödüllerinde ‘hoca-talebe’ ilişkisi öne çıkarılacak””Kurumsal başlığındaki ödüller ‘Topluma Hizmet Ödülü’,Uluslararası İşbirliği Ödülü’, ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödülü’ ve ‘Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü‘ olmak üzere 4 kategoride birer adet verilecek””Başvuruların değerlendirilmesinde, bilimsel kriterler ve yenilikçiliğin yanı sıra ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda katkılar da dikkate alınacak”

Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yükseköğretimin misyonuna uygun, özgün, yenilikçi ve üstün nitelikli bilimsel araştırma ve çalışma ile gerçekleştirilen bilimsel etkinlik, desteklenen veya yürütülen bilimsel araştırma-geliştirme projeleriyle ilgili çalışma ve uygulamaları teşvik etmek üzere bir süredir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Yekta Saraç, doktora tezi ödüllerinde Türkiye’de ilk defa hoca-talebe ilişkisi öne çıkarılarak doktora öğrencisi ve danışmanına birlikte ödül verileceğini belirtti.

YÖK olarak ilk kez verecekleri “YÖK Üstün Başarı Ödülleri” ile yükseköğretim stratejileri ile uyumlu olarak, iyi uygulamaların teşvik edilerek özendirilmesi ve yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirten Saraç, ödüllerin bireysel ve kurumsal olmak üzere iki başlıkta verileceğini bildirdi.

Saraç, YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ne ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bireysel ödüller başlığında ‘Yılın Doktora Tezi Ödülü’ verilecek. Ödül, fen ve mühendislik bilimleri, sağlık bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler alanlarında olmak üzere üç doktora tezi için belirlenecek. Bu ödülleri danışman ve tezi yapan öğrenci birlikte paylaşacaklar.’Kurumsal’ başlığındaki ödüller ise ‘Topluma Hizmet Ödülü’, ‘Uluslararası İşbirliği Ödülü’, ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödülü’ ve ‘Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü’ olmak üzere 4 kategoride birer adet verilecek. Bu başlıktaki ödüller ile üniversitelerin toplum için öncü rolüne vurgu yapılacak.”

– YÖK tarihinde bir ilk

Uygulamanın YÖK tarihinde bir ilk olduğunu vurgulayan Saraç, son dönemde yaptıkları çalışmalarla yenilikçiliğe özel bir önem verdiklerini vurguladı.

Ödül alacak kişi ve kurumları titizlikle belirleyeceklerini ifade eden Saraç, bu amaçla her bir ödül için özel komisyonlar oluşturacaklarını kaydetti.

YÖK Başkanı Saraç, başvuruların değerlendirilmesinde bilimsel kriterler ve yenilikçiliğin yanı sıra ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda katkıların da dikkate alınacağını, ödül sayısının toplam 7 ile sınırlandırılmasının ve her alanda sadece bir ödül verilmesinin YÖK’ün seçici ve seçkinci bakış açısını da yansıttığını belirtti.

Saraç, YÖK Üstün Başarı Ödülleri’nin Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tüm rektörlerin katılımıyla düzenlenecek “Yükseköğretim Akademik Yılı” açılış töreninde verilmesinin planlandığını ifade etti.

Öte yandan, YÖK tarafından verilecek “YÖK Üstün Başarı Ödülleri” ile ilgili usul ve esaslar bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz