Yeni Film Fonu Başvuruları Başladı

Yeni Film Fonu kendimizle, birbirimizle ve gezegeni paylaştığımız diğer canlılarla barış içinde yaşayabildiğimiz bir dünyanın hayaliyle yola çıktı. Değişime yol açan, en geniş tanımıyla insan haklarını, eşitlik ve özgürlüğü ilke edinen filmlere destek oluyor.

Yeni Film Fonu, Anadolu Kültür ve !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ortaklığıyla kuruldu. Fonun ana destekçisi Açık Toplum Vakfı, destekçileri Atlas Post Production, A.B.D. İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Fransız Kültür Merkezi ve Mehmet Betil’dir.

Yeni başvuru dönemi 13 Eylül – 18 Ekim 2017 tarihleri arasındadır. 2017 ikinci dönem başvuruları bu tarihler arasında açık olacak başvuru formu üzerinden yapılabilir. Başvuru formu 18 Ekim 2017 Çarşamba günü Türkiye saatiyle saat 18.00’e kadar açık olacaktır. 

Uzun, orta ve kısa metrajlı belgesellere destekler verilecek. Uzun ve orta metrajlı filmler geliştirme, prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamalarına; kısa metrajlı filmler ise sadece prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamasına başvuru yapabilirler. Tüm kurmaca filmler fonun kapsamı dışındadır. 

Uzun ve orta metraj belgesel filmlere

  • Proje geliştirmede 5.000 TL’ye kadar
  • Prodüksiyonda 15.000 – 30.000 TL arasında
  • Post-prodüksiyonda 10.000 – 30.000 TL arasında
  • Ve Atlas özel post-prodüksiyon desteği verilir. (Bu destek bir stüdyo desteğidir.)

Kısa metraj belgesel filmlere

  • Prodüksiyonda 10.000 – 15.000 TL arasında
  • Post-prodüksiyonda 5.000 – 15.000 TL arasında
  • Ve Atlas özel post-prodüksiyon desteği verilir. (Bu destek bir stüdyo desteğidir.)

Yeni Film Fonu değerlendirme kriterleri, başvuru koşulları ve istenilen başvuru materyalleri ile örtüşmeyen başvurular değerlendirme dışıdır.

Yeni Film Fonu başvuru değerlendirmesi iki aşamalı yapılır. İlk aşama fonun kurucu ortakları ve destekçi temsilcilerinden oluşan bir ön değerlendirme kurulu tarafından yapılan değerlendirmedir. Bu ön değerlendirmeye göre başvurular, Yeni Film Fonu’nun işleyiş ve kriterlerine uygunluk bakımından teknik ve içerik incelemesine alınırlar. Ardından ön değerlendirmeyi geçen başvurular jüri değerlendirmesine girer. Bu değerlendirme süresi başvuruların bitim tarihinden itibaren 2-3 ay olabilir. Bu nedenle başvurusunu yaptığınız film projelerinin takvimini tasarlarken bu süreyi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıtnılı bilgi ve başvurular için : http://www.yenifilmfonu.org

20

 

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz