Üniversiteliler NASA’da yarışacak

ABD’nin Teksas eyaletinde düzenlenecek mini uydu yarışması CanSat’te finale kalan SwifTurk takımı, Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanıyor. İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden yedi öğrenci finale kaldıkları mini uydu projesiyle 8-11 Haziran’da ABD’nin Teksas eyaletinde yarışacak. Geliştirdikleri iki ayrı mini uydu ile 40 proje arasına giren SwifTurk takımı, CanSat Competition’a katılmaları için Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) davet edildi.

Üniversite öğrencileri Hasan Karadeniz, Ahmet Erkam Öztürk, Faddale Demir, İsmail Şahin, Yusuf Burak Özdemir, Mehmet Taha Külahcı ve Kemal Cihan Baştak, başarı hikayelerini anlattı.

Proje tasarımcısı ve takım kaptanı 23 yaşındaki Furkan Karadeniz, sene başında farklı bölümlerden yedi kişiden oluşan ekibin bir araya gelerek böyle bir proje tasarladıklarını söyledi.

Tasarladıkları model mini uydu projesiyle bu yarışmaya girmeye hak kazandıklarını belirten Karadeniz, “NASA tarafından desteklenen CanSat, bir model uydu yarışması. Yarışmada uzaya fırlatılan uyduların mini halini tasarlamamızı istiyorlar. Mühendislik yarışması olduğu için bizden belli beklentileri var. Örneğin yapacağımız model uyduda haberleşmeyi de sağlayacak sensörler kullanmamızı istiyorlar. Bir uyduda var olan tüm özellikleri istiyorlar. Bunu da 700 metre gibi alçak bir alan için tasarlanıyor. Yarışma hem mühendislik anlamında bize çok şey katıyor hem de kalabalık bir yarışmaya katılma şansı veriyor. Bir yıl boyunca bu proje üzerine çalıştık” dedi.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz