Türkiye-Almanya gençlik elçisi ol!

Öğrenci olarak ya  eğitimin, stajın veya gönüllü hizmetinin kapsamında Almanya ve Türkiye arasındaki herhangi bir değişim programına mı katıldın?

Başka bir ülke ve insanları hakkında kişisel izlenimler kazandın ve gerçeğe çok yakın olan bu izlenimlerini paylaşmak mı istiyorsun?

Her iki ülkenin gençleri arasında iyi ilişkiler kurmak istiyor ve bu konuda zaten fikirlere mi sahipsin? Seninle benzer düşüncelere sahip insanlarla fikir alışver14işinde bulunmak ve onlarla ortak projeler geliştirmek mi istiyorsun?

O halde bu eğitim senin için doğru tercih! Katıl ve Türkiye-Almanya gençlik değişimi için gençlik elçisi ol!

Gençlik elçisi olarak kendi deneyimlerinizle Türkiye-Almanya ilişkilerinin geliştirilmesi için arabuluculuk edebilirsiniz. Değişim deneyiminiz çok değerlidir, çünkü siz her iki ülke gençlerinin ortak çalışmalarının bilgi ve eğlence dolu olduğunun en iyi birer örneğisiniz.

Ağlar oluşturarak, ortak etkinlikler yürüterek, yurt dışı ve proje deneyimlerinizde sizinle benzer düşüncelere sahip olan insanlarla tanışarak ve aktif olarak çalışma olanaklarınız hakkında birbirinizi bilgilendirerek Türkiye-Almanya ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabilirsiniz. Deneyimlerinizden hem toplum hem de kendi geleceğiniz açısından (daha da) etkin bir şekilde faydalanılması için sizi desteklemek istiyoruz.

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya, InterCultur gGmbH ile işbirliği içerisinde size beş günlük bir eğitim kapsamında Türkiye-Almanya değişimi için gençlik elçisi olma fırsatını sunuyor. Eğitim etkinlikleri aracılığıyla ileride kendi etkinliklerinizi ve projelerinizi planlamak ve uygulamak için gerekli araçlarla donatılmış olacaksınız.

Eğitimin İçeriği

Almanya ve Türkiye’nin yanı sıra ikili ilişkiler arasında değişim

Her iki ülkeden gençlerin angajman fırsatlarıı hakında değişimde uğraması.

Türkiye ve Almanya arasında gençlik değişimindeki hareketlilik programları, mevcut girişimler ve eylemlerin yanı sıra projeler için finansman seçeneklerinin öğrenilmesi

Eğitim yöntemleri, Türkiye-Almanya konularına ilişkin arabuluculuk yöntemleri

Ağ oluşturma ve proje borsası: Fikir sunma ve proje geliştirme; fikirlerini deneyimli genç büyük elçilerle ( youth ambassadors) paylaş ve değiş tokuş et !

Uygulamalı atölyeler: Sunum teknikleri, basın ve halkla ilişkiler çalışmaları, etkinlik ve proje yönetimi, kaynak geliştirme yöntemleri

Kültürlerarası eğitim

Türkiye’den Katılacak Katılımcılar İçin Koşullar

Daha önce Almanya ve Türkiye arasında gerçekleşmiş olan bir değişim programı ve/ veya projesine katılmış olmak

16 ve 23 yaşları arasında olmak

Programın tamamına aktif bir şekilde katılmaya ve öğrendiklerini etkinlik sonrasında uygulamaya hazır olmak

Almanca ve/veya Türkçe bilmek; İngilizce bilgisi tercih sebebi olmakla birlikte, önkoşul değildir

Katılımcı sayısı Almanya ve Türkiye’den 15’er kişi ile sınırlıdır.

Başvurun, konuya olan ilgin, bugüne kadarki değişim deneyimlerin ve hepsinden öte eğitimde elde edeceğin deneyimleri paylaşma ve hayata geçirme olanakların ve görüşlerin çerçevesinde değerlendirilecek.

Dahil olan hizmetler

Gidiş ve dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti (Lütfen katılımın kesinleşmeden biletini kesinlikle alma.)

Havaalanı transferleri

Program kapsamındaki tüm yemek ve konaklama giderleri (2 kişilik odalarda konaklama)

Çerçeve programı masrafları

Idata Vize Hizmet Bedeli (Program kapsamında katılımcıların vize başvurusu yapması gerekmektedir ancak yapılan anlaşma kapsamında Idata Hizmet Bedeli dışında konsolosluğa bir vize ücreti ödemesi gerekmemektedir.)

Kaza ve mali sorumluluk sigortası, ayrıca Türkiye‘den katılımcılar için sağlık sigortası

Kişisel ihtiyaçlara ilişkin harcamalar program kapsamında karşılanmamaktadır.

Başvurular ve son başvuru tarihi

https://survey.intercultur.de/index.php/225654?lang=tr aracılığıyla online olarak başvurabilirsiniz.

Son başvuru tarihi: 13 Ağustos 2017.

Katılım kontenjanının dolma ihtimaline karşılık başvurunu mümkün olduğunca hızlı göndermen gerekmektedir. Adaylar başvuru sürecinin sonucu hakkında 31 Ağustos kadar e-posta ile bildirilecektir.

 Organize eden kurumlar

Training for Youth Ambassadors for German-Turkish Exchange, InterCultur gGmbH ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen bir Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya projesidir ve bu eğitimin tüm giderleri Alman Dışişleri Bakanlığı‘nın kaynakları ile finanse edilmiştir.

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanyanın hedefi, iki ülke arasında daha fazla öğrenci ve gençlik değişim programların yer almasını sağlıyor. . Somut programlarla ve mevcut girişimleri ön plana çıkararak Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya karşılıklı değişim olanaklarını arttırmayı ve iki ülkenin birbirine yakınlaşarak ilişkilerin daha da güçlenmesini amaçlıyor.

InterCultur gGmbH, AFS Interkulturelle Begegnungen e.V.’nin kâr amacı gütmeyen bir yan kurumu i olmakla birlikte, kültürlerarası değişimin en eski ve dünya çapındaki en büyük kurumlarından birinin parçasıdır. InterCultur, kültürlerarası deneyim ve koşullar alanındaki 60 yılı aşkın pedagojik rehberlik tecrübesiyle kişiler, eğitim kurumları, kuruluşlar ve şirketler için çalışma, eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Türk Kültür Vakfı, kültürleri paylaştıran, bireyleri yaşam boyu geliştiren imkânlar ve deneyimler yaratarak barış ve uyumun birleştirdiği bir dünya için çalışan bir kuruluştur. Kurumumuz her yıl yaklaşık 250 lise öğrencisine, 700 üniversite öğrencisine, yüzlerce aileye ve birçok eğitim kurumuna kültürlerarası deneyim ve öğrenme fırsatları sunmaktadır.

Proje, Alman Dışişleri Bakanlığı’nın kaynakları ile finanse edilmiştir.

 İletişim:

Almanca sorularınız için:

InterCultur gemeinnützige GmbH

Lisa Hischer

Friedensallee 48 | D-22765 Hamburg | Germany

Tel.: +49 40 80 60 276-12 | Fax: +49 40 80 60 276-29

E-Mail: lisa.hischer@intercultur.de

Türkçe sorularınız için:

Türk Kültür Vakfı – AFS Kültürlerarası Programları Türkiye

Ömer Ongun

Valikonağı Cad. Konak Ap. No:67 | K:5, Nişantaşı 34371 İstanbul | Türkiye

Tel: +90 212 246 459115 | E-posta: omer.ongun@afs.org

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya ile iletişime geçmek için

Sonja Mühlenfeld

Proje Koordinatörü

Tel.: +49 211 837 2643

E-posta: Muehlenfeld@jugendbruecke.de

Kaynak : https://www.jugendbruecke.de/index.php?id=136&L=1

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz