Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zehra Sayers’e Rammal Ödülü verildi

Akdeniz’de ileri düzeyde bilim yapan bilim insanlarına ya da gruplara verilen ‘Rammal Ödülü’nün 2017 yılı sahibi Prof. Dr. Zehra Sayers oldu. Sabancı Üniversitesi Rektörü Sayers, 2002-2018 yılları arasında Sesame Bilimsel Danışma Komitesi’nin de başkanlığını yaptı. 2017 ve 2018 Rammal Ödülleri, bu yıl 80 ülkeden 4 binden fazla katılımcıyla 9-14 Temmuz tarihleri arasında Fransa’nın Toulouse şehrinde gerçekleşen (EuroScience Open Forum) ESOF kongresinde verildi. Aynı kongrede ESOF Avrupa Genç Bilim insanları ödülleri de dağıtıldı.

ESOF ve aynı zamanda Rammal Ödül Jürisi Başkanı Prof. Lauritz Holm-Nielsen, düzenlenen törende Rammal Madalyası’nı verirken Prof. Sayers’in (Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı) EMBL Hamburg Laboratuvarı’ndaki öncü çalışmalarını, Sabancı Üniversitesi kuruluşu sırasındaki katkılarını ve yapısal biyoloji alanını Türkiye’ye getirmek üzere yaptığı öncü çalışmaları vurguladı. Prof. Holm-Nielsen ayrıca, Prof. Sayers’in SESAME Bilim Danışma Kurulu Başkanı sıfatıyla, Orta Doğu ve Akdeniz ülkelerinde evrensel düzeyde araştırmalarda kullanılmak, bu ülkeler arasında bilimsel ve kültürel bağların kuvvetlendirilmesine katkıda bulunmak ve siyasi düzeyde işbirliğinin ötesinde, bölgenin genç ve deneyimli bilim insanlarının kaliteli ve çığır açıcı araştırmalar yürüteceği SESAME projesinde yaptığı özverili çalışmalar için de bilim insanı Zehra Sayers’in ödüllendirilmesinin elzem olduğunu vurguladı.

KADIN ARAŞTIRMACI HASSASİYETİ
Prof. Sayers ise, bu ödülü almaktan onur duyduğunu belirterek, yıllar boyunca jürinin ödül verirken kadın araştırmacıları da ön planda tutmak konusunda gösterdikleri hassasiyete dikkat çekti. Bilimdeki ilerlemelerin yaratıcılık ve çalışkanlık olduğu kadar, kalite, dürüstlük ve paylaşma üzerine inşa edildiğine inandığına değinen Prof. Sayers, kendisinin de farklı alanlardaki çalışmalarıyla bilim dünyası yapısına bir tuğla eklemeye ve ilerlemelere katkıda bulunmaya çalıştığını söyledi.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz