ODTÜ’lü tasarım ekibine Avrupa’dan 5 ödül

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu başkanlığındaki tasarım ekibi, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen ‘A’ Design Award’da 5 ödül birden kazandı.

İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen ve Avrupa Birliği’nin en önemli ve kapsamlı tasarım yarışmaları arasında yer alan A’ Design Award Tasarım Ödülleri, 2016-2017 yılı sonuçları açıklandı.

Avrupa Birliği Tasarım Ofisinin desteğiyle düzenlenen A’ Design Award tasarım ödülleri, inovasyon ve tasarımın gelişmesiyle ülkelerin ekonomik rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Kazanan tasarımlar için akreditasyon niteliği taşıyan yarışma, ürünlerin ve tasarımcılarının tanıtımlarına katkıda bulunuyor.

Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibi ‘Designnobis’ bünyesinde geliştirilen tasarımlar, bu yılki yarışmada 5 ödüle birden layık görüldü.

Kalp hastaları için yeni Türk tasarımı

ODTÜ’lü tasarım ekibine Avrupadan 5 ödül

İtalya’dan ‘Medikal Cihazlar’ kategorisinde bronz ödül kazanan ‘Kardinero EKG Test Sistemi’, ODTÜ Teknokent bünyesinde Kardinero firmasıyla geliştirildi.

Kalp rahatsızlıklarının ön tanısında kullanılan medikal koşu bandı olarak tasarlanan sistem, ürün mekanizmasıyla benzerleri arasında öne çıkarak minimum parça ve bileşenle maksimum verimde çalışıyor. Daha hafif ve üretime uygun özellikleri ile öne çıkan Türk tasarımı, farklı hız ve eğimde çeşitli programlar sunuyor ve bilgisayara bağlanarak da kullanılabiliyor.

Hastaların ölçüm, tanı ve uzun dönem izlemelerinin yapılabileceği ürünün tasarımı, yazılımı ve üretimi tamamen yerli olarak geliştirildi.

Kompozit malzemeden oturma ünitesi

ODTÜ’lü tasarım ekibine Avrupadan 5 ödül

İtalya’dan ‘Kent Mobilyası’ kategorisinde gümüş ödülle dönen ‘Monochrome’ oturma ünitesi, iç ve dış mekan kullanımı için kompozit malzemeden üretildi.

Kentsel alan ve bekleme salonları için tasarlanan ürün, istiflenebilir olmasıyla taşıma kolaylığı sağlıyor. Oturma ünitesi, geleneksel oturma birimlerinin aksine, hafif ve kurulumu kolay bir ürün olarak öne çıkıyor.

Fume Kalem Standı

ODTÜ’lü tasarım ekibine Avrupadan 5 ödül

Designnobis ekibinin ‘kırtasiye ürünleri’ alanında altın ödül kazanan tasarımı, mimari ve tasarımda sıklıkla kullanılan markör kalemleri için geliştirilen fume kalem standı oldu.

Ürün, hem ambalaj hem de sergileme standı görevi görüyor. Kalemlerin renk tonlarına göre dağılımına uygun bir dizilim oluşturuldu. Tasarımda yer alan dönebilir yapıdaki tasarım sayesinde istenen kalem kolaylıkla alınabiliyor.

Heat-X ile yeni nesil pişirme

ODTÜ’lü tasarım ekibine Avrupadan 5 ödül

Yarışmanın ‘Mutfak Gereçleri’ kategorisinde, bronz ödüle layık görülen Heat-X isimli tasarım ise süperelips geometrisi ile dikkati çekti.

Isı dağılımını sadece tabandan değil spiral kesitli gövdesi üzerinden de sağlayarak daha hızlı ve verimli bir pişirme deneyimi sunan tasarım, çift duvarlı seramik ve metal yapısı ile ısı yalıtımı elde edilerek yemeklerin sıcaklığını koruyor.

‘Yat ve Deniz Araçları’ kategorisinde, gümüş ödül kazanan ‘Delphi Deniz Taksi’ isimli tasarım ise şehir içi deniz yolu ulaşımı için geliştirildi. 32 yolcu kapasiteli kompozit katamaran, kentsel kullanımın yanı sıra turistik kıyı yörelerinde de kullanılabilecek şekilde planlandı. 16 metrelik deniz aracının içerisinde kaptan kabini, yolcu salonu, bagaj alanı ve ıslak hacimleri yer alıyor.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/odtulu-tasarim-ekibine-avrupadan-5-odul-40490763

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz