ODTÜ Vakfı ve ODTÜ Mezunlar Derneği Bursu

DTÜ Vakfı ve ODTÜ Mezunlar Derneği ekonomik zorluklar nedeniyle eğitimini sürdürmekte zorlanan öğrencilere destek olmaktadır. 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında Başarı Bursları dahil yaklaşık 100 çeşit burs ve yardımdan yaklaşık 1.300 yeni kazanan öğrencinin yararlanması beklenmektedir.

Burs ve yardımlar 9-12 ay süre ile nakit, yurt ve yemek yardımları şeklinde olup miktarları 2016-2017 eğitim öğretim yılı için aylık 100-775 TL arasında değişmektedir. Burs ve yardımlardan ihtiyacı olan öğrenciler, öğrenimlerini başarı ile sürdürdükleri sürece yararlanabilmektedirler. Bazı öğrenciler ekonomik gereksinimlerine göre nakit, yurt ve yemek yardımlarının tamamından yararlanabilmektedir. Burs ve yardımlara başvurular kayıtlar sırasında yapılmaktadır.

2017 ÖSYS’de ilk 100 öğrenci arasındaysanız; tanıtım programına katılmak için lütfen formu doldurun.

2017 yılı ÖSYS’de LYS’lerdeki yerleştirme puanına göre MF, TM, TS ve DİL puan türlerinin herhangi birinde ilk 5 dereceye ve YGS’de yerleştirme puanına göre YGS puan türünün herhangi birinde ilk 5 dereceye girerek ODTÜ’de bir lisans programını tercih eden öğrenciler, ODTÜ Vakfı Üstün Başarı Bursu almaya hak kazanacaktır.

Üstün Başarı Bursu, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında 9 ay süreyle aylık 1250 TL ödenmesini, bir adet dizüstü bilgisayarı, tek kişilik yurt odalarında ücretsiz konaklamayı, katkı payı muafiyeti ve her dönem ODTÜ Kitaplığından 600 TL karşılığı kitap desteği olmak üzere eğitim desteğini ve gidiş dönüş uçak bileti de dahil olmak üzere bir defaya mahsus olarak yurtdışında staj yapma veya uluslararası değişim programlarında en az bir dönem yurtdışında okuma önceliğini kapsamaktadır.

Üstün Başarı Bursunu almaya hak kazanan öğrenciler, dereceye girdikleri puan türü ile kayıt oldukları programın puan türü farklı da olsa burs almaya hak kazanırlar. Üstün Başarı Bursu karşılıksız olup İngilizce Hazırlık programında geçirilebilecek süre ile lisans programında geçirilecek 4 yılı kapsar.

2017 yılı ÖSYS’de LYS’lerdeki yerleştirme puanına göre MF ve TM puan türlerinin herhangi birinden ilk 100 dereceye, TS ve DİL türlerinin herhangi birinden ilk 50 dereceye ve YGS’de yerleştirme puanına göre YGS puan türünün herhangi birinde ilk 50 dereceye girerek ODTÜ’de bir lisans programını tercih eden öğrenciler, ODTÜ Vakfı Başarı Bursu almaya hak kazanacaktır.

Başarı Bursu, 2017 -2018 Eğitim Öğretim Yılında 9 ay süreyle aylık 1000 TL ödenmesini, bir adet dizüstü bilgisayarı, iki veya dört kişilik yurt odalarında (konukevleri hariç) ücretsiz konaklamayı, katkı payı muafiyetini ve her dönem ODTÜ Kitaplığından 600 TL karşılığı kitap desteği olmak üzere eğitim desteğini ve gidiş dönüş uçak bileti de dahil olmak üzere bir defaya mahsus olarak yurtdışında staj yapma veya uluslararası değişim programlarında en az bir dönem yurtdışında okuma önceliğini kapsamaktadır.

Başarı Bursunu almaya hak kazanan öğrenciler, dereceye girdikleri puan türü ile kayıt oldukları programın puan türünün aynı olması durumunda burs almaya hak kazanırlar. Başarı Bursu karşılıksız olup İngilizce Hazırlık programında geçirilebilecek süre ile lisans programında geçirilecek 4 yılı kapsar.

Üstün Başarı Bursu ile Başarı Bursunun her ikisini de almaya hak kazanan öğrencilere sadece Üstün Başarı Bursu verilecektir. Üstün Başarı ve Başarı Bursunu almaya hak kazanacak öğrencilerin sıralamasının belirlenmesinde, ÖSYM tarafından bir mesleğe yönelik program uygulamayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan adayların kendi alanları ile ilgili yükseköğretim programlarına yerleştirilmesinde kullanılan yöntem esas alınarak hesaplanan Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) sınav puanına eklenmesiyle elde edilen yerleştirme puanı temel alınacaktır.

2017 yılı lise ve dengi okul mezunu olarak ODTÜ’de Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji veya Moleküler Biyoloji ve Genetikprogramlarından birine ilk tercihi olarak yerleştirilen ve yerleştirildiği programın MF puan türünün yerleştirme puanı sıralamasında ilk 500 öğrenci arasında yer alan öğrencilere ODTÜ Vakfı Temel Bilim Başarı Bursu verilecektir. Burs, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı için 9 ay süreyle ayda 600 TL ödemeyi kapsamaktadır. Burs karşılıksız olup İngilizce Hazırlık programında geçirilecek 1 yıl ile lisans programında geçirilecek 4 yılı kapsamaktadır. Başarı Bursu ile Temel Bilim Başarı Bursunun her ikisini de almaya hak kazanan öğrencilere sadece Başarı Bursu verilecektir. Temel Bilim Başarı Bursunu almaya hak kazanacak öğrencilerin sıralamasının belirlenmesinde, ÖSYM tarafından bir mesleğe yönelik program uygulamayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan adayların kendi alanları ile ilgili yükseköğretim programlarına yerleştirilmesinde kullanılan yöntem esas alınarak hesaplanan Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) sınav puanına eklenmesiyle elde edilen yerleştirme puanı temel alınacaktır.

ODTÜ’ye aşağıdaki koşullarda yerleştirilen ve ailesi Ankara dışında ikamet etmekte olanlardan (a) MF puan türüne göre öğrenci alan programlara yerleştirilen öğrencilerden MF puan sıralamasının herhangi birinde yerleştirme puanına göre ilk 4.000 öğrenci arasında yer alan, (b) TM puan türüne göre öğrenci alan programlara yerleştirilen öğrencilerden TM puan sıralamasının herhangi birinde yerleştirme puanına göre ilk 500 öğrenci arasında yer alan, (c) TS puan türüne göre öğrenci alan programlara yerleştirilen öğrencilerden TS puan sıralamasının herhangi birinde yerleştirme puanına göre ilk 300 öğrenci arasında yer alan, (d) DİL puanına göre öğrenci alan bölümlere yerleştirilen öğrencilerden DİL puan sıralamasının herhangi birinde yerleştirme puanına göre ilk 100 öğrenci arasında yer alan, e) TÜBITAK tarafından düzenlenen bilim olimpiyatlarında ilk 3 dereceye giren öğrenciler ODTÜ öğrenci konukevine veya ODTÜ yurtlarına ücreti karşılığı “sıralamasız” olarak kabul edileceklerdir.

Kaynak : http://www.adayogrenci.metu.edu.tr/ankara/basari-burslari

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz