NASA’dan ödül alan kardeşlere THY ve Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP)’dan destek

Ankara’nın Batıkent semtinde yaşayan Yüksel ailesinin 17 ve 18 yaşlarındaki oğulları Onur ve Serhat, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Türkiye ayağı ile ODTÜ iş birliğinde Nisan 2017’de düzenlenen NASA Uzay Uygulamaları Yarışması’nda (NASA Space Apps Challenge) ikinci oldu. NASA, “Mars Toprağından Oksijen Üretimi” projeleriyle başarı yakalayan kardeşleri yurt dışında dil eğitimi ile ödüllendirdi. Yurtdışında dil eğitimi hakkı kazanan kardeşler, maddi imkansızlıkları nedeniyle yol ve konaklama masraflarını karşılayamadıkları için bu ödülü kullanamadı ve dil okuluna ücretsiz gitme hakkını kaybetti.

Yüksel kardeşlerin durumunu ve anneleri Ebru Yüksel’in oğullarının eğitimine destek çağrısını içeren haberlerin ardından hem Türk Hava Yolları (THY) hem de şarkıcı Haluk Levent’in kurucusu ve Genel Başkanı olduğu AHBAP harekete geçti.

THY, hayallerinin yarıda kalmaması için gençlere destek vermeye karar verdi. THY’nin Twitter’daki resmi hesabı “@TK_TR”den, Serhat-Onur Yüksel kardeşler ilişkin “Hayalleri göklerin de ötesinde olan gençlerimizin gidiş-dönüş biletleri bizden olsun. Hadi gençler! Sizlere inancımız tam!” ifadeleri paylaşıldı.

Haluk Levent’in Twitter adresinden yaptığı çağrı üzerine girişimlerine başlayan Ankara AHBAP, Yüksel ailesini dün evinde ziyaret etti. Aileyle yapılan görüşmeler sonucunda NASA’dan ödül alarak önemli bir başarıyı yakalayan kardeşlerin, okullar kapandıktan sonra İngiltere’de dil eğitimine gönderilmesi kararı alındı. Bu kapsamda platforma ulaşan yurtdışı eğitim danışmanlığı firmasının sahibi Ebru Kurt gençlerin İngiltere’deki konaklamalarını, isminin açıklanmasını istemeyen bir gönüllü de bir ay süresince ortaya çıkacak diğer tüm masrafları üstlendi. AHBAP ise kardeşlerin dil okulu masraflarını karşılayacağını açıkladı.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

 

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz