MAKÜ KORONAVİRÜS HIZLI TANI KİTİ İÇİN KOLLARI SIVADI…

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Özlem ÖZMEN’in yürütücülüğünde koronavirüs hızlı tanı test kiti üretimi için aralarında Dr. Öğr. Üyesi Burcu Menekşe BALKAN’ın da bulunduğu 4 değişik üniversiteden oluşan 8 kişilik bir bilim ekibi çalışmalarına Haziran ayında başlanacağı duyuruldu. Proje sonucunda sonuçlarının 15-20 dakikalık bir süre içinde belirlenebileceği test kiti üretiminin gerçekleştirileceği bildirildi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ “Türkiye’de ilk milli Kovid-19 hızlı tanı kitlerini üretecek olmanın gururunu yaşıyoruz” şeklinde duygularını ifade etti.

Proje ekibinde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Özlem ÖZMEN, Dr. Öğr. Üyesi Burcu Menekşe BALKAN, Dr. Öğr. Üyesi Hidayet TUTUN ve Fen Edebiyat Fakültesinden Prof. Dr. M. Fatih EMEN ile Bilimsel ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinden Öğr. Gör. Ceren YAMAN, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Eczacılık Fakültesinden Prof. Dr. Yusuf TUTAR, Çankırı Karatekin Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Ruken Esra DEMİRDÖĞEN ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Burcu BİTERGE SÜT bulunuyor.

Akademisyenler.org olarak Veteriner Hekim Prof. Dr. Özmen ve ekibini kutluyoruz.

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz