Japonya’da Eğitim Bursları

1. Monbukagakusho Bursu

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Fen ve Teknoloji Bakanlığı her yıl lisans ve lisansüstü derecelerde 6 çeşit burs seçeneği sunar. Hangi bursu almaya hak kazandığınıza bağlı olarak aylık 117.000 Yen (742 £) ila 148.000 Yen (940 £) arasında bir miktar ödenir. Öğrenim görmek istediğiniz kuruma ve hangi seviyeye başvurduğunuza göre, bu burslar için dil şartının yanı sıra çeşitli şartlar söz konusudur. Her bir burs için, 86 ila 4.042 arasında yeni bursiyer rakamı vardır.

Monbukagakusho bursu hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

http://www.studyjapan.go.jp/en/toj/toj0302e-10.html

2. Nagoya Üniversitesi Küresel Çaplı 30 Lisans Bursu (Nagoya University Global 30 Undergraduate Scholarship)

Bu burs, Nagoya Üniversitesi’nde öğrenim görmek üzere kabul alan uluslararası öğrencilere yöneliktir. Burs için sizin akademik yeterliliğiniz, müfredat dışı faaliyetleriniz ve ekonomik ihtiyaçlarınız değerlendirilir. Burs, üniversitede 4 yıllık öğrenim harçlarınızın tamamını ve kişiler harcamalarınız için 500.000 Yen’i (3160 £) kapsar.

Nagoya Üniversitesi’nin size uygun olduğunu düşünüyorsanız üniversiteye başvuru sırasında bu burs için de başvurunuzu yapın. Başvurular güz döneminde alınır ancak detaylı bilgi ve son başvuru tarihleri için kurumun internet sayfasına göz atmayı unutmayın!

3. Gelişmekte Olan Ülkelere Yönelik Japonya Birleşmiş Milletler Üniversitesi Derneği Bursu (Japan Foundation for UNU Scholarship for Developing Countries)

Bu burs, Birleşmiş Milletler Üniversitesi’nde (United Nations University – UNU) Sürdürülebilirlik alanında – İleri Sürdürülebilirlik Çalışmaları Enstitüsü – Fen Yüksek Lisansı eğitimi alan öğrencilere yöneliktir. Japonya Birleşmiş Milletler Üniversitesi Derneği’nin sunduğu bu burs, öğrenim harçlarından tam muafiyet sağlar ve aynı zamanda 24 ay boyunca öğrenciye 150.000 Yen (948 £) ödenir (bursiyerin yaşam biçimine bağlı olarak bu rakam değişiklik gösterebilir). Gerekli şartları sağlayan tüm öğrenciler OECD Kalkınma Yardımları Komitesi (DAC) listesinde yer alan ülkelerden olmalıdır ve öğrenciler yüksek lisans 1. sınıfta olmalıdır.

Bu burs için ayrı bir başvuru yapılmaz; gerekli şartları taşıyan öğrenciler üniversiteye başvuru yaptıklarında otomatik olarak bu burs için değerlendirmeye alınacaktır.

 

Bu program Eylül ayında başladığından son başvuru tarihi genellikle Mart ayındadır – kesin tarih için kurumun internet sayfasını kontrol ediniz. Bu burs hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

 

Kaynak : https://www.hotcourses-turkey.com/study-in-japan/student-finance/three-japanese-scholarships-to-get-you-started/

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz