Go International / Meslek Lisesi öğrencileri için Almanya – Türkiye Değişim Programı

Kültürlerarası yeterliliklerin, dil becerilerinin ve küresel zihnin öneminin günümüz ekonomisinde ve toplumunda giderek artmasına rağmen mesleki eğitim alan öğrencilere tanınan uluslararası değişim fırsatları hala oldukça kısıtlı kalmaktadır.  2015 yılında Gençlik Köprüsü Türkiye – Almanya ve Youth For Understanding (YFU) ortaklığında Türkiye’de Almanya’dan gelen stajyerler için bir değişim programı başlatılmıştır. 2017 yılı itibariyle Türkiye’den genç öğrencilere de kültürlerarası ve profesyonel deneyimler kazanabilmelerine imkan vermek amacıyla  programı Almanya’da gerçekleştirilecektir.

Projenin hedefleri ve istenilen etkileri: Proje’de farklı kademelerde çeşitli pozitif etkileri geliştirmek amaçlanmıştır :

§  Katılımcılar: Genç stajyerlerin kültürlerarası farkındalıklarını arttırıp dil becerilerini geliştirirken aynı zamanda profesyonel iş yaşamının iç yüzünü anlamaları; ayrıca uluslararası değişimin, stajyerlerin kişisel gelişimlerini, özsaygılarını ve motivasyonlarını beslemesi amaçlanmıştır.

§  İlgili Kuruluşlar: Öğrencilerinin, stajyerlerinin veya gelecekteki çalışanlarının yurtdışında edindikleri yeterliliklerden ve tecrübelerinden yararlanan ve katılımcıların yeni edindikleri becerilerini, fikirlerini, temaslarını ve motivasyonlarını günlük çalışma veya öğrenme alışkanlıklarına entegre edebilen Türkiye’deki okullar ve şirketler.

§  Toplum ve Ekonomi: Makro düzeyde, program geleceğin profesyonellerinin niteliklerine katkı yapmakta; mesleki hareketlilik programlarının görünürlüğünü arttırmakta ve Türk – Alman ilişkilerini destekleyerek, bireysel temaslar ve deneyimler aracılığıyla karşılıklı anlayışı geliştirmektedir.

§  Hedef Grup: Proje, 15-18 yaş arası temel düzeyde Almanca ve/veya İngilizce konuşabilen teknik profesyonel odaklı meslek lisesi öğrencileri için tasarlanmıştır. Öğrenciler açık fikirli ve programa katılmak için motive olmalıdır. Programa kabul edilebilmek için adaylar okulları tarafından önerilmeli ve YFU tarafından yapılacak olan mülakatı geçmelidir.

Program: Katılımcılar, kültürlerarası eğitimi ve pratik önerileri kapsayacak olan Ayrılış Öncesi Oryantasyon programıyla önceden hazırlanmış olacaklardır. Program, öğrenciler Almanya’ya vardıklarında dil kursu ve başlangıç semineriyle devam edecektir. Programın sonundaki kapanış seminerinde ise öğrenciler öğrendiklerini ve deneyimlerini paylaşacaklardır. Öğrencilere seyahatlerinde ve Almanya’da kalacakları süre boyunca bir Türk grup lideri ve bir Alman iletişim kişisi eşlik edecek ve bununla birlikte öğrencilerin 7/24 ulaşabilecekleri bir acil durum hattı olacak. Dil dersleri (5 gün boyunca yarım gün yapılacak) ve oryantasyonlar haricinde program, iş-gölgeleme tarzında mesleki aktiviteler, şirketler, ticaret odaları ve meslek okulları ziyaretlerinden oluşmaktadır. Programın bir kısmında grupla birlikte kalınacak ve programın diğer bir kımında ise öğrenciler bireysel olarak ev sahibi aile yanında kalacaklardır.

Program Takvimi (Mesleki ve kültürel aktiviteler değişiklik gösterebilir):

Gün Etkinlik Kalış
 5 Ağt  Cmt..  Varış/Varış Oryantasyonu Hostel
 6 Ağt  Pzr.  Dil dersi/ Şirket Ziyareti Hostel
 7 Ağt Pts.  Dil dersi/ Ticaret Odası  Ziyareti Hostel
 8 Ağt. Sal.  Dil dersi/ Kültürel Etkinlik Hostel
9 Ağt Çrş.  Dil dersi/ Mesleki Okul  Ziyareti Hostel
 10 Ağt.      Per.  Dil dersi/ Ev sahibi aile Ev
 11 Ağt.  Cum.  Ev sahibi aile ile birlikte  zaman Ev
 12 Ağt  Cmt.  Ev sahibi aile ile birlikte  zaman Ev
13 Ağt. Pzr.  İş Gölgeleme Ev
14 Ağt. Pts.  İş Gölgeleme Ev
15 Ağt. Sal.  İş Gölgeleme Ev
16 Ağt. Çrş.  İş Gölgeleme Ev
17 Ağt. Per. İş Gölgeleme Ev
18 Ağt. Cum. Ayrılış Öncesi Oryantasyon Hostel
19 Ağt. Pzr. Ayrılış  –

Ayarlamalar:  Program Almanya’nın ‘’Emsland/Osnabrück’’ böglesinde gerçekleştirilecektir. Seyahat, vize, sigorta vb. Işlemler düzenleyen kuruluşlar tarafından gerçekleştirilecektir.

Finansman: Bütün program ücretleri (seyahat, oryantasyonlar & destek, konaklama ve etkinlikler) proje kapsamında karşılanacaktır. Vize ücretlerinin (idata) geri ödemesi yapılacaktır. Türkiye ve Almanya’daki yerel ulaşım masrafları ve cep harçlığı program kapsamında karşılanmamaktadır.

İletişim Youth For Understanding Türkiye

Özgün Engün

projects@yfu-turkey.org

Tel: 0312 212 24 81  Cep: 0549 568 69 60

http://www.yfu-turkey.org/

Kaynak : http://www.yfu-turkey.org/bizkimiz/turkiye-almanya-stajyer-degisimi-programi

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz