Fransa’da Lisans, Yüksek Lisans, Doktora Bursları

Lauréat Bursu (lisans)

Türkiye’deki Fransa Büyükelçiliği’nin  “Lauréat” bursları, ortaöğretimini Türkiye’de bir Frankofon kurumda tamamlamış ve birinci dönem eğitimini (lisans veya denkliği) Fransa’da devam ettirmek isteyen en iyi Türk öğrencilere yöneliktir. Bursların tahsisi sadece kuruluşların müdürlerinin isteği üzerine Haziran ayında yapılmaktadır.

Excellence Bursu (lisans)

Major burs programı, eğitimlerine devam etmelerine olanak sağlayan ilk iki senelerini başarıyla bitiren öğrenciler için, Master (Bakalorya + 5) diplomasını alana kadar, grandes écoles’lerde veya üniversite dönemlerinde burstan yararlanmalarını sağlar. Günümüzde Major burs programından 720 öğrenci faydalanmaktadır (376 tanesi programın birinci kısmından ve 344 tanesi ikinci kısımdan).
Bilgi için : http://www.ambafrance-tr.org/Bourses-Excellence-Major-de-l-AEFE

TEV kurumu tarafından verilen burslar (master)

Bu burslar Master’a hazırlık için (araştırma veya mesleki), ya da belli şartlar altında mühendislik diplomaları için verilmektedir. Fransa Büyükelçiliği ve TEV kurumu tarafından yatırım yapılan bu program 2004 yılından beri, Fransa’da bir Master’a hazırlık, ya da belli şartlar altında 1 sene boyunca mühendislik diplomaları için burs sunuyor. Dosya teslimi için son tarih : 30 Mart 2018.
Fransa Büyükelçiliği adaylık dosyasını incelemek için
TEV adaylık dosyasını incelemek için
2017 başvuru sonuçlarını incelemek için

Galatasaray Bursu (master)

Türkiye’deki Fransa Büyükelçiliği tarafından finanse edilen bu başarı bursları Galatasaray Üniversitesi diplomasına sahip olan en iyi Frankofon öğrencilere yöneliktir. Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler departmanından detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.
2017 başvuru sonuçlarını incelemek için

Copernic bursları (lisans sonrası sertifika)

Copernic programı 12 ay süresince verilen bir burs programıdır. 2017 – 2018 yılında, Türkiye’deki diplomalı ve Fransızca konuşan mühendisler, ekonomistler ve hukukçulara yönelik olan program 01 Ekim 2017 de başlayıp 30 Eylül 2018 de bitecek. Plus d’information : http://www.cdi.fr/fr/formation-action/copernic.html/programme.html. Kayıt için son tarih :01 mart 2017
Başvuru işlemi
Başvuru dosyası
2017 başvuru sonuçlarını incelemek için

Uzman denetiminde tez bursları (doktora)

Bu burslar, doktora çerçevesinde uzman denetiminde tez hazırlamak isteyen, (Fransız ve Türk laboratuvar tarafından ortaklaşa sağlanan denetim) Türk öğrencilere yöneliktir. Ortaklaşa denetimli bir sözleşme, Fransız ve Türk iki partner yüksek öğrenim eğitim kurumu tarafından kesinlikle imzalanmış olmak zorundadır.
Adaylık dosyasını incelemek için

Büyükelçilik ve ITÜ’nün ortak bursları (doktora sonrası )

Türkiye’deki Fransa Büyükelçiliği ve Istanbul Teknik Üniversitesi birleşip 2017 doktora sonrası ögrenciler için 3 yeni yurtdışı araştırma ödeneği ayırdı. Fransa ve Türkiye arasında bilim alanında yeni işbirlikleri yaratmak amacıyla başlatılan ödenek programı, Türk araştırmacılara akademik kariyerlerinin değişik etaplarında Fransız meslektaşları ile birlikte çalışma fırsatı sunuyor. Başvuru dosyasını en geç 14 nisan 2017 geceyarısına kadar bourses@ifturquie.org adresine konu başlığı “France-ITU fellowship program” olarak göndermeniz rica olunur.
Burs programı
Başvuru dosyası

Kaynak : http://www.ifturquie.org/egitim/egitim-burslari/buyukelcilik-burslari/

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz