DGS Başvuruları

DGS başvurusu ile Ön Lisans mezuniyetlerini Lisans’a tamamlayacak olan öğrencilerin değerlendireceği 2017 DGS başvurusu, bu işlemi gerçekleştirecek olan on binlerce kişi tarafından araştırılmaya başlandı. DGS başvurusu aracılığıyla Lisans eğitimlerine başlayacak olan öğrenciler, okudukları bölümle paralel olan lisans bölümlerine geçiş yapacak.

DGS BAŞVURUSU NE ZAMAN?

2017 DGS başvurusu, ÖSYM takvimine göre 24 Mayıs 2017 tarihinde başlayacak. Bölümlerini Lisans’a tamamlamak isteyen adaylar 01 Haziran 2017 tarihine kadar bu işlemleri gerçekleştirebilecek.

Sınav ise 23 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirecek. Bu sınavın sonuçları, 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacak.

GEÇTİĞİMİZ YIL 93 BİN ADAY YERLEŞTİRİLDİ

2016 DGS kapsamında tercih yapan 234 bin 664 aday, 102 bin 865 kişilik kontenjan için değerlendirilmeye tabii tutuldu. ÖSYM’nin yaptığı yerleştirme değerlendirmesine göre bu kontenjanın 93 bin 292’si doldu, 9 bin 573’ü boş kaldı.

EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK YERLEŞTİRME PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin örgün ve açık öğretim
lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yürütülecek. Yerleştirme işleminde, 2017-DGS Başvuru Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacak. ÖSYM, önümüzdeki günlerde yayımlanması beklenen kılavuzun, tercihlerini yapacak adaylar tarafıdnan dikkatlice incelemeleri gerektiğine dikkat çekti.

HANGİ BÖLÜM MEZUNU NEREYİ TERCİH EDEBİLECEK?

Adaylar, yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan Tablolardan yararlanacak.

Hangi ön lisans programlarından mezun olan/olacak adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri yine ÖSYM tarafından yayımlanacak tablolarda görüntülenebilecek

Anadolu Üniversitesi açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak ÖSYM tarafıdnan yayımlanacak tablodaki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir.

Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz