Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Edhem Eldem College de France Kürsüsü’nde

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Edhem Eldem, Fransa’nın prestijli kurumlarından College de France’ta Uluslararası Türk ve Osmanlı Tarihi Kürsüsü’ne seçildi. Prof. Eldem, beş yıl süreyle konferanslar verecek ve araştırma yapacak.

1530’da Fransa Kralı I. François tarafından kurulan College de France, tarihte pek benzeri olmayan eğitim ve araştırma yaklaşımıyla akademik çevrelerde ayrıcalıklı bir konuma sahip. “Bilimi yapılırken öğretmek” ilkesine dayanan bu kurum, alanlarında üstün başarı elde edenlerin araştırmalarına devam ederken birikim ve çalışmalarını kamuya açık konferanslarla geniş bir kitleyle paylaşmalarına imkân veriyor. Prof. Eldem, 21 Aralık’taki açılış konferansından sonra ocak ve şubatta College de France’da “Batı’nın karşısında Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye” konulu konferans dizisine başlayarak araştırmalarını sürdürecek.

6 KÜRSÜDEN BİRİNİN SAHİBİ OLDU

Kurumun altı uluslararası kürsüsünden birinin sahibi olan Prof. Eldem, dünyanın bu önemli eğitim ve araştırma kurumlarından birine seçilmiş olmanın “büyük bir onur” olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kurumun yapı ve kürsü dağılımına bakıldığında, beni ilgilendiren ve işbirliği imkânı bulunan birçok alan mevcut. Osmanlı topraklarında arkeoloji ve müzecilik konusuyla bağlantılı olan da var.”

GEÇMİŞİ 500 YILLIK

College de France’ın kürsüleri sosyal, beşeri ve temel bilimleri kapsıyor. Matematik ve sayısal bilimler, fizik ve kimya, yaşam ve beşeri bilimler, tarih ve edebiyat başlıkları altında toplanan bu kürsüler, kalıcı değil, sahiplerinin görev süresiyle sınırlı. Türkiye’den daha önce İTÜ’den Prof. Dr. Celal Şengör, 2004-2005’te “Tektonik” konusunda bir yıllık davet edildi. Prof. Eldem’in Türkiye’den ilk defa seçildiği beş yıllık uluslararası kürsüler, College de France’a uzun süreli kazandırılmak istenen, Fransa dışında bulunan kendi kurumlarını terk etmek istemeyen bilim insanlarına ayrıldı. Neredeyse 500 yıllık bir geçmişe sahip bir kurumun tarihinde yüzlerce iz bırakmış kişi var.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz