Amerika’da Burslu Öğrenim Rehberi

Hotcourses-Turkey.com tarafından hazırlanan rehber :

Amerika Bursları

Günümüzde Amerika’da üniversite okumak ve yüksek öğretime devam etmek isteyen öğrenciler için dünyanın en pahalı ülkelerinden birini seçmek çok da kolay değildir. Ancak pahalı eğitim ve yaşam masrafları, Amerika’da okumanıza ve rüyalarınızı ertelemenize engel olmasın! Çünkü ülke, yüzlerce fon seçeneğine sahiptir. Dünyanın en güçlü ve küresel üne sahip Stanford, Harvard, Princeton gibi prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapan Amerika’da eğitim maliyetleri her yıl yükselirken, Massachusetts Institute of Technology’de eğitim almak için lisans ve yüksek lisans programlarında yıllık ortalama 50.000$ gibi bir parayı gözden çıkarmanız gerekir.

Ancak sevindirici haber Amerika’da 4 yıllık üniversitelerde lisans eğitimi alan öğrencilerin %85’inin, hibe ve burs yardımlarıyla eğitimlerine devam ediyor olduğudur. Üstelik çok başarılı ve üstün yetenekli olmanız gerekmez. Bu açıdan  öğrencilerin daha çok finansman kaynaklarını araştırması ve yeni seçenekler bulmaya çalışması çok olasıdır. Zira bugün, 150’den fazla lider üniversiteye sahip ülkede bir milyonu aşkın uluslararası öğrenci eğitim alırken son derece güçlü bir rekabet ortamı sizi bekliyor olacaktır.

Amerika Burs Çeşitleri

Amerika bursları farklı disiplinlerde ve programlarda lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası öğrenciler için mevcuttur. Amerika, bir üniversiteden kabul aldıktan sonra öğrencilere eğitimlerinin en az bir yılı boyunca destek ve kaynak sağlayacak faklı burs çeşitleri sunar;

1-Hükümet Bursları: Amerikan hükümeti, ülkede eğitim almayı düşünen tüm uluslararası öğrenciler için sayısız burs seçeneklerine sahiptir. Bunlar arasında en bilinenleri Fulbright Yabancı Öğrenci Bursları ve Hubert Humphrey Burslarıdır.

2-Üniversite Bursları: Amerika üniversiteleri, her öğrencinin özel gereksinimini karşılayan çok sayıda burs sunar. Örneğin mühendislik alanında eğitim almayı düşünenlere ya da konaklama ve yaşam masrafları konusunda destek sağlamaya yönelik birçok yardım alabilirsiniz.

3-Özel Kurum Bursları: Bu burslar, gelişmekte olan bir ülkeden gelen ağırlıklı olarak kadınlara yönelik, belirli konularda sağlanan finansal yardımlardır.

4-İhtiyaç Tabanlı Burslar: Amerika’da ihtiyaç temelli burslar genel olarak öğrencilerin finansal durumuna bağlı olarak verilir ve öncelik Amerikan halkına yöneliktir. Yabancı öğrencilere sunan bazı üniversiteler ve özel kolejler de bulunmaktadır.

5-Merit Bursları: Yurtdışı eğitim almayı düşünen ve bir üniversiteye başvuruda bulunan başarılı ve üstün yetenekli öğrencilere sunulan liyakata dayalı burslardır. Akademik burslar, sporcu bursları gibi çeşitleri vardır.

6-Ülke Bazlı Burslar: Amerika’daki birçok kolej ve üniversite, gelişmekte olan belirli ülkelerde yaşayan öğrencilere yönelik burs imkanları sunar.

Amerika’da Başvurabileceğiniz Burslar

Amerika’da burslu eğitim almak istiyorsanız, finansal yardımlar konusunda ciddi bir araştırma yapmanızda fayda var. Zira öğrenci bursları siz araştırmadığınız sürece önünüze çıkmaz. Seçenekleri araştırmak, sizin için en uygun bursu bulmak ve erken başvuruda bulunmak önemlidir. Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrencilere sunulan burslar şu şekildedir;

Amerika’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için hükümet destekli en popüler burslardan biri olan Fulbright Bursları, bir yıl veya daha uzun süre lisans öğrencilerine, genç profesyonellere ve sanatçılara sağlanan finansal yardımlardır. Aralarından tıp, veterinerlik, diş hekimliği gibi bölümlerin haricinde her alandan yabancı öğrencilere açık olan burslar, Türkiye’de ilk olarak 1949 yılında uygulanmaya başlamıştır. Özellikle öğretim üyeleri ve araştırmacılar için sunulan Fulbright Akademik Araştırma Bursları ve doktora sonrası araştırma bursları tüm dünyada en prestijli burslardır.

Amerika’da üniversite okumak isteyen ve Amerikan vatandaşı olmayan kadın öğrencilere yönelik burslardır. Amerika’da tam zamanlı bir yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası programlarda eğitim alan tüm dünyadan kadınlara yönelik finansal destekler sağlanır. Burslar öğrencilere 18.000$ ile 30.000$ arasında verilir.

Amerika’da burslu eğitim almak isteyen öğrenciler için 1871 yılından beri hizmet veren WCU, uygun öğrenim ücretleri ve geniş yelpazede sunduğu lisans ve lisansüstü programlarıyla dikkat çeker. Üniversite sanat ve beşeri bilimler, sağlık bilimleri, işletme ve kamu yönetimi, eğitim ve sosyal çalışmalar, bilim ve matematiğinde dahil olduğu 5 fakülte, alanında uzman akademisyenler ve araştırma imkanları ile öğrencilere sıradışı deneyimler sunar. Özellikle güzel sanatlar, müzik, bilim ve tıp bölümlerinin tercih edildiği West Chester, yabancı öğrenciler için mevcut 3 burs seçeneğine sahiptir. Aralarında Pennsylvania Eyalet burslarının da olduğu finansal destek programlarına başvurmak için üniversiteye kayıt olmanız, iyi bir not ortalamasına ve İngilizce yeterliliğe sahip olmanız gereklidir. Burs başvuruları için son tarih Mayıs 2018’e kadar devam etmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için üniversitenin burslarına buradan göz atabilirsiniz.

Humphrey Burs Programı, yabancı ülkelerden lisans mezunu düzeyinde eğitim almış, liderlik gelişimi ve mesleki işbirliği çerçevesinde bir yıl boyunca Amerika’ya gelen genç ve profesyonel kariyer uzmanlarına yönelik burslardır. adaylar, davet edildikleri üniversitelerde lisansüstü düzeyde eğitim ve özel çalışma programlarına, mesleki ziyaretlere, staj ve konferanslara katılırlar. Burs almaya hak kazananlar, İngilizce yeterliliğe sahip değillerse 16 haftalık yoğun bir kurs programına girmeleri gerekebilir. Burs kapsamında; Amerika’daki öğrenim ve yaşam giderleri ile uçak biletleri karşılanır.

Amerika’da üniversite bursları arayan uluslararası öğrencilere yönelik, en fazla 4 yıl için geçerli finansal destek sunan üniversite, 1850 yılında kurulmuştur. Üniversite mezuniyetten sonra ilk 6 ay içerisinde istihdam imkanları ile tanınırken, özellikle güzel sanatlar, müzik eğitimi, sanat ve bilim, hemşirelik alanlarında lisans dereceleri sunmaktadır. Üniversite, akademik başarı göstermiş yabancı öğrenciler için 10.000$ ile 25.000$ arasında burs imkanlarına sahiptir. Ayrıntılı bilgi için okulun burs sayfasınagöz atabilirsiniz.

1851 yılında kurulan Columbia College, 60’tan fazla ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan özel bir üniversitedir. Üniversite, seçkin uluslararası öğrencilere lisans ve lisansüstü düzeyde burs imkanları sunar. F-1 öğrenci vizesine sahip tüm adayların yararlanabildiği burslar, her yıl 22,000 öğrenciye geçim ve eğitim masraflarını karşılamak için sağlanır. Adayların TOEFL ya da IELTS test puanları ile İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir. Başvurular için bu linke göz atabilirsiniz.

130 yıllık bir geçmişe sahip New Jersey Teknoloji Enstitüsü, dünyanın her yerinden uluslararası öğrenciye hizmet veren politeknik üniversitesidir. Her yıl araştırma merkezleri ve laboratuvarları aracılığıyla; yaşam bilimleri ve mühendislik, sürdürülebilir sistemler, veri bilim ve bilgi teknolojisi gibi alanlarda araştırma olanakları ile tanınır. Üniversite, başvuruda bulunan uluslararası öğrencilerine mali yüklerini azaltmak için her yıl 48 milyon dolar değerinde burs, hibe ve kredi imkanı sunar. Ayrıntılı bilgi için okulun burs sayfasından başvuruda bulunabilirsiniz.

Kaynak : https://www.hotcourses-turkey.com

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz