Kültür Sanat Yazarlığı Atölyesi

British Council, görsel sanatlara odaklanan sanat yazarları için Kültür ve Sanat Yazarlığı Atölyesi düzenliyor.

Kültür Sanat Yazarlığı Atölyesi

British Council, görsel sanatlara odaklanan sanat yazarları için Kültür ve Sanat Yazarlığı Atölyesi düzenliyor.

Çok çeşitli sanat dallarını kapsayan önemli etkinliklerle paralel olarak yürütülecek bu atölye, British Council tarafından düzenlenecek kültür sanat yazarlığı atölyeleri serisinin ilki olma niteliği taşıyor.

Mixer‘in katkılarıyla hazırlanan serinin bu ilk atölyesi; Türkiye’deki sanat yazarlarına, mesleki becerilerini geliştirmelerinde ve görsel sanatlarla ilgili çalışmalarını daha çok sayıda yerel ve uluslararası izleyiciye ulaştırmaları konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.

ÇAĞDAŞ SANAT HAKKINDA NASIL YAZI YAZILIR?

Performanstan dansa, danstan deneysel müziğe kadar her alanı kapsayan çağdaş sanatlar üzerine eleştiri yazılarının hem uzman seviyesinde hem de okunabilir olması nasıl sağlanabilir?

Bu uygulamaya dayalı yoğun program, günümüz sanatı hakkında yazmak için gerekli becerileri geliştirmeye odaklanıyor. Kurs; dersler, atölyeler, yazma egzersizleri ve grup tartışmaları gibi farklı seanslardan oluşacak. Kurs liderinin de katılacağı gezilerde katılımcılar, İstanbul Bienali de dahil olmak üzere çeşitli sergileri ziyaret edecek, inceleme yazıları yazacak, odaklı atölye çalışmasında sonuçları tartışacak ve yazma, eleştirme ve metin düzenleme becerilerini geliştirmek için gerekli araçları öğrenecekler. Yer almak istedikleri yayın organı ve ulaşmak istedikleri okuyucu kitlesi göz önünde bulundurularak katılımcılara farklı eleştirel yazım türleri de tanıtılacak.

Atölye; The White Review, art-agenda ve documenta 14‘ün editörü, Londralı sanat eleştirmeni Ben Eastham’ın liderliğinde gerçekleşecek. Her bir katılımcıyla bireysel olarak ilgilenerek rehberlik edecek olan Eastham, katılımcıların yazdıkları yazıların düzenlemesini yapacak ve katılımcılara geri bildirimde bulunacak.

Atölye çalışmasının sonunda, yayına hazır durumdaki yazılardan oluşan bir seçki de Mixer tarafından yayınlanacak.

TAKVİM

  • 15 Temmuz-10 Ağustos: Katılımcılara açık çağrı
  • 17 Ağustos: Atölye katılımcılarının duyurulması
  • 11-16 Eylül: İstanbul Atölyesi

ATÖLYE İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

  • Katılımcılar Türkiye’de ikamet ediyor olmalıdır.
  • Katılımcıların çevrimiçi ve/veya çevrimdışı platformlarda yayınlanmış en az üç makalesi bulunmalıdır.
  • Katılımcılar, 11-16 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek atölyeye katılabilir durumda olmalıdır. British Council yalnızca atölye ve yemek giderlerini üstlenecektir. Ulaşım ve konaklama ücretleri katılımcı tarafından karşılanacaktır.

NASIL BAŞVURABİLİRSİNİZ?

10 Ağustos 2017 tarihine kadar online formu doldurarak açık çağrıya başvurun. Atölyeyle ilgili tüm sorularınız için arts.info@britishcouncil.org.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

EĞİTMEN HAKKINDA 

Ben Eastham, Londra’da yaşayan bir yazardır. Kurucuları arasında yer aldığı The White Reviewdergisinde yayın yönetmenliği görevini yürütmekte olan Eastham; ayrıca, art-agenda‘nın yardımcı editörü, ve the documenta 14 platformunun dergisi South as a State of Mind‘a katkıda bulunan editörleri arasındadır. frieze, the London Review of Books, the New York Times, ArtReview, art-agenda da dahil olmak üzere birçok mecrada yazıları yayınlanmıştır. Geçtiğimiz yıl Ed Ruscha (Gagosian), Camille Henrot (Fondazione Memmo) ve Oliver Beer (Galerie Thaddaeus Ropac) gibi sanatçılara katalog yazıları yazmıştır. Eastham, Witte de With Review‘un Londra muhabiridir. Ayrıca, Katya Tylevich ile birlikte yazdığı ve Laurence King Publishing tarafından 2016 yılında yayınlanan My Life as a Work of Art isminde bir kitabı vardır.

MIXER AND ARTWRITING TURKEY HAKKINDA 

Modern sanat mekânı algısına farklı bir yorum getiren Mixer, çağdaş sanatın yükselen yeteneklerini keşfeden, özgün sanat eserlerine herkesin ulaşabilmesi amacına hizmet eden bir sanat platformudur. Mixer, özellikle bağımsız sanatçılar ile kendi koleksiyonlarını yaratan yenilikçi koleksiyonerlere hitap eder. ArtWriting Türkiye, Mixer tarafından sanatsal üretimin önemli bir kanalı olan sanat yazımı ve eleştirisi üzerine Kasım 2013’te başlatılan bir projedir. Bu projede; kariyerinin başındaki sanat yazarları konunun profesyonelleriyle bir araya getirilmekte ve düzenlenen atölye, sergi turu, konuşma gibi etkinlikler sonucu üretilen sanat yazıları bir kitap halinde her yıl düzenli olarak yayınlanmaktadır. Böylece, Türkiye’de sanat yazımının hem güncel durumuna ışık tutan hem de arşiv niteliğinde yayınlara imza atan Mixer, proje kapsamında sanat dünyasının farklı karakterdeki kurumlarıyla da işbirliği yapmaktadır.

Kaynakhttps://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/writing-workshop

 

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz