Akademik Yayın Hizmetleri Makale Yayınlamayı Kolaylaştırıyor

Akademikyayin.net makalelerini saygın dergilerde yayınlatmak isteyen akademisyenlere akademik yayın sürecinin tüm aşamalarında destek sağlamaktadır.  Sunulan başlıca hizmetler, makale analizi, dergi seçimi, makale format düzenlemesi, İngilizce dil düzenlemesi, makale tercümesi ve dergiye makale gönderimidir. 

Bilimsel araştırma ve makale yayınlama sürecinin oldukça uzun soluklu ve yorucu bir yolculuk olduğunda şüphe yoktur. Yapılan araştırmalar bu süreç sonunda yayınlanmak üzere akademik dergilere gönderilen makalelerin %80 inin reddedildiğini göstermektedir. Bunun çok çeşitli nedenleri bulunmakta ve ret nedenlerinin ortadan kaldırılmasında çoğu zaman profesyonel desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu ihtiyaca cevap vermek amacıyla yola çıkan site, akademik kariyerinin başlarında olan genç akademisyenlere uzman editörleri aracılığıyla destek sağladığı gibi deneyimli bilim insanlarına sunduğu hizmetlerle zaman kazandırmayı hedeflemektedir. 

Özellikle yurtdışı bilimsel dergilerde İngilizce yayın yapmakta zorlanan genç bilim insanları sitenin uzman personelinden destek almakta ve bu sayede bir yandan kaliteli yayın yapma avantajını yakalarken diğer yandan makale yayınlama deneyimi kazanmaktadırlar. Deneyimli bilim insanları ise makalenin gözden geçirilmesi, son okuma yapılması, format düzenlemesi, dergiye gönderme gibi zaman alan işlemleri Akademik Yayın Hizmetleri aracılığı ile yaptırarak, araştırmalarına odaklanabilmekte diğer akademik faaliyetler için zaman kazanmaktadırlar. Sitenin başlıca hizmet ürettiği alanlar aşağıda sıralanmıştır.  

Makale Analizi

Makale analizine ihtiyaç duyulması halinde, alanında uzman editörler makaleyi inceler ve gerekli revizyonlar için rapor hazırlar. Bilimsel dergilerdeki hakem değerlendirmesinin bir benzeri olan bu süreç akademisyenlerin makalelerine hakem gözüyle bakabilmelerini ve geliştirilmesi gerekli alanları fark etmelerini sağlar. 

Dergi Seçimi

Site ayrıca, makalenin yayınlanacağı en uygun derginin seçilebilmesi için uluslararası dergileri tarayarak bir rapor halinde dergi tavsiyesinde bulunuyor. Dergi belirlendikten sonra, makale, hedef derginin yönergelerine göre düzenleniyor. 

Makale Tercümesi

Site editörleri, Türkçe makaleleri İngilizceye çevirme hizmeti yanında İngilizce yazılmış olan makalelerin editörlük işlemlerini gerçekleştiriyorlar. 

Ret veya Revize Desteği

Makalenin herhangi bir nedenle dergi tarafından reddedilmesi halinde yeni bir dergi seçme işlemi ve yeni dergiye göre format düzenlemeleri gerçekleştiriliyor.   Makalenin revize edilmesi istendiği durumlarda ise hakem yorumları doğrultusunda revize desteği sağlanmaktadır. 

Tezin Makaleye Dönüştürülmesi

Bilindiği gibi artık doçentlik başvurularında, tezden üretilmiş makalenin puan değeri dikkate alınmaktadır. Bu nedenle tezden makale üretilmesi önemli hale gelmiştir. Site, tezini makaleye dönüştürmek isteyen yazarlara profesyonel destek sağlamaktadır. 

Makaleye Yapılan Atıfların Artırılması

Site ayrıca internet ortamında makalelerin görünürlüğünü artırarak diğer yayınların önüne çıkmasını ve böylece daha çok alıntılanmasını sağlamaktadır. 

Sitenin en başta gelen özelliği, bir metnin akademik yayın haline gelebilmesi için gerekli tüm işlemlerde destek veriyor olması ve her bir makaleye özel titizlikle çalışıyor olmasıdır. Akademikyayin.net sitesini ziyaret etmenizi ve verdikleri hizmetlere göz atmanızı özellikle öneririz.

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz