YÖK’ten denklikte yeni düzenleme

YÖK, diploma denkliğinde gecikmelerden dolayı yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek için diploma teyit yazılarını ilgili ülkelerdeki temsilciliklerden adayların kendilerinin almasına karar verdi. 1 Eylül’den itibaren uygulanmaya başlayacak düzenlemeye göre denklik başvurusunda bulunacak tüm adayların ıslak imzalı ve onaylı diploma teyit yazılarını ilgili ülkedeki dış temsilciliklerden temin etmelerinin ardından YÖK’e mühürlü kapalı zarf içerisinde getirmeleri gerekiyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) denklik işlemlerinde yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla adayların diploma teyit yazılarını ilgili ülkelerdeki dış temsilciliklerden adayların kendilerinin temin etmesine karar verdi. Süreci hızlandırmak için adayların dış temsilciliklerden alacakları imzalı, onaylı ve ‘mümkünse doğrulama kodlu’ diploma teyit yazılarını denklik başvurusu yaparken YÖK’e mühürlü kapalı zarf içinde teslim etmesi bekleniyor. Yeni uygulama 1 Eylül’den itibaren başlayacak.

BELGELERİNİ TEMİN EDEMEYENLERE KOLAYLIK

YÖK ayrıca ülkelerinde savaş, ilhak ve işgal koşulları olan denklik başvurusunda bulunan öğrencilerle ilgili de bir düzenlemeye gitti. Diploma, öğrenim ya da not durum belgelerini temin edemeyenlerin kimlik, geçici koruma kimlik belgeleri, ikamet izinleri ile eğitim bilgilerini içeren ‘Beyan Formu’nu doldurarak şahsen ya da yasal vekili aracılığı ile kurulumuza başvurmalarına karar verildi.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz