YÖK-YUDAB Programı ile Araştırma Görevlilerine Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu

Yükseköğretim Kurulu tarafından, yükseköğretim tarihinde ilk kez başlatılan “Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu” (YÖK-YUDAB) Programı, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın YÖK’te gerçekleştirdiği basın toplantısı ile ilk kez kamuoyuna açıklandı.

“Yeni YÖK” olarak YÖK-YUDAB Programı ile YÖK tarafından belirlenen öncelikli alanlarda, devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi kadrolarına atanan ve doktora eğitiminin tez aşamasındaki öğrencilerin, en az altı ay en fazla bir yıl süreyle tezleri ile ilgili araştırmalar yapmak üzere yurtdışına gönderileceğini ifade eden YÖK Başkanı Saraç, Yükseköğretim Kurulunca belirlenmiş öncelikli alanlarda doktora derslerini tamamlamış, yeterlik sınavını geçmiş ve halen tez aşamasındaki 2547 sayılı Kanun uyarınca bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan tüm T.C. vatandaşlarının belirtilen şartları taşımak kaydıyla başvuru yapabileceğini söyleyerek şartları şu şekilde sıraladı:

  • “Çalışmada kullanılacak yabancı dili, araştırmayı yürütebilecek düzeyde bildiğini son beş yıl içinde aldığı YÖKDİL, YDS, E-YDS, ÜDS, KPDS’den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından muadili en az 65 puan aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmek.
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerliği yapmış, tecil edilmiş veya tecil edilebilecek durumda bulunmak)
  • Başvuru tarihi itibariyle, son 3 yıl içinde doktora eğitimine başlamış olmak.
  • Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve QS tarafından yapılan dünya üniversite veya alan sıralamalarında son 3 yıl içerisinde ilk 500 içerisine giren üniversitelerden birinden en az altı ay en fazla bir yıl süreyle kabul almak.”

YÖK’ten her yıl 400 araştırma görevlisine yurtdışı doktora bursu Her yıl 400 araştırma görevlisinin bu destek programından faydalandırılması planlanmaktadır.

Programdan faydalanacak araştırma görevlilerine, aylık 2.500 – 3.500 TL arasında gittikleri ülkeye göre Başkanlığımızca belirlenecek tutarda YÖK Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu verilecek olup, yurtdışına gidiş-dönüş yol masrafları da YÖK tarafından karşılanacaktır.

YÖK Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu (YUDAB) Programı bilgi notu için tıklayınız.

 

 

 

 

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz