Yök Taslağı

Bakan Avcı : ‘YÖK tarafından hazırlanan taslak şüphesiz bize çok konuda fikir verecek, ışık tutacak ama meseleyi enine boyuna ve bütün boyutlarıyla tartışabileceğimiz düzlemde ele alacağız. ‘

“Ömer Dinçer, 4+4+4 sürecini bugüne kadar çok başarılı yönetti”

4+4+4 konusunda konuşan Avcı, Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer’e böylesine zor ve iyi yönetilemediği takdirde çok vahim sonuçlara yol açabilecek bir süreci dirayetle, cesaretle, basiretle bugünlere kadar getirdiği için teşekkür ederek, “Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen ve zorunlu öğretim süresini 12 yıla çıkaran ve eğitim düzenimizdeki 28 Şubat dayatmasının kalıntılarını temizleyen son düzenlemeler bu türden uzun vadede sonuç verecek olan semerelerini ancak 10 yıl sonra, 12 yıl sonra tam anlamıyla alınabilecek olan alt yapı yatırımlarıdır. Bu hükümet böylesine uzun vadede sonuç verecek bir yatırımı göze alabilmişse bu hem kendine olan öz güveni, hem de milletin desteğine olan güvenini gösteriyor.

İnşallah önümüzdeki dönemde milletimiz bu güvenin boşa olmadığını muhtelif vesilelerle kanıtlamak fırsatını bulacak. Ben bu 12 yıl zorunlu eğitim düzenlemesi sürecinde süreci yöneten Sayın Ömer Dinçer’e özellikle teşekkür etmek istiyorum. Böylesine zor ve iyi yönetilemediği takdirde çok vahim sonuçlara yol açabilecek bir süreci dirayetle, cesaretle, basiretle bugünlere kadar getirmiştir. Bir yandan sistem işlemeye devam edecek, bir yanda da o sistemin aksayan dişlilerini yenileyeceksiniz, rektifiye edeceksiniz. Bu bir otoyolda 200 kilometre hızla giden bir otomobili rektifiye etmeye benziyor. Hem otomobil durmayacak, yolcular rahatsız olmayacak, şoför sağa sola sapmayacak, aynı zamanda motor yenilenecek, lastikler yenilecek. Olağanüstü beceri ve cesaret isteyen bir operasyondu. Milli Eğitim gibi milyonlarca öğrenciyi, aileyi, yüz binlerce öğretmeni ve eğitim yöneticisini ilgilendiren, devasal bir yapıyı ilgilendiren bir köklü reformu bu kadar az sarsıntıyla yönetebilmiş olmak gerçekten büyük bir idarecilik başarısıdır” diye konuştu.

“YÖK taslağının revizyona ihtiyacı var”

Avcı, önlerinde Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ile ilgili düzenleme olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

“Şimdi önümüzde YÖK ile ilgili bir düzenleme programımız var. Bununla ilgili olarak biliyorsunuz YÖK bir taslak hazırladı. O taslağı MEB’e gönderdi. O taslakla ilgili olarak ben komisyon başkanı olarak bu hazırlanan taslakla ilgili görüşlerimi muhtelif vesilelerle kamuoyuyla paylaştım. Bu taslağın ciddi anlamda revizyona ihtiyacı olduğunu, hem ben söyledim hem de başka arkadaşlarımız da söyledi. Bu konuyla ilgili geniş bir eleştiri ve değerlendirme birikti. Bunlarında YÖK gerçekten takdir edilmeye değer bir şeffaflık anlayışıyla, demokratik bir anlayışla kendi sitesinde yayınladı. Hem taslağını yayınladı hem de bu taslağa yönelik muhtelif değerlendirmeleri, eleştirileri sitesinde yayınladı. Şimdi bu taslak MEB’e gönderildi. Devir teslim töreninden önce sayın bakanla da yaptığımız görüşmede daha önce benimde bulunduğum bir toplantıda sayın başbakanımda bu düzenlemenin hem Anayasa değişikliği gerektirebilecek niteliği nedeniyle, hem belli bütçe koşulları ile Maliye Bakanlığı’nı ve benzer birçok başka bakanlığı da ilgilendiren geniş kapsamlı taslak olması nedeniyle bunu başbakanlık bünyesinde çalışmamızın daha uygun olacağı konuşulmuştu.

Ben de bu kararı inşallah dönüşte yürürlüğe koyacağım. YÖK tarafından hazırlanan taslak şüphesiz bize çok konuda fikir verecek, ışık tutacak ama meseleyi enine boyuna ve bütün boyutlarıyla tartışabileceğimiz düzlemde ele alacağız. İnşallah oradan önümüzdeki yıllarda Yüksek Öğrenimimizi daha sorunsuz yönetmeyi sağlayacak sonucu hep birlikte görüşerek, tartışarak hayırlı bir sonuca ulaştıracağımızı ümit ediyorum.”

Kaynak : egitimtercihi.com

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz