Yıldız Teknik Üniversitesi’nin “sıfır atık” teknolojisi ile dünyada tek olan Akıllı ve çevreci serasında, “dalında” karpuz tam organik olarak yetişiyor, domatesin lezzeti Çanakkale Domatesine rakip…

Akademik eğitimin yanı sıra, son dönemlerde özellikle bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerle adını duyuran Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Biyomühendislik Bölümü tarafından kurulan Akıllı Sera çevreci anlayışla teknolojiyi bir araya getiriyor. ‘Sıfır Atık’ teknolojisiyle dünyada ilk olma özelliğini taşıyan ‘Akıllı Sera’da, domatesten, bibere, patlıcandan, salatalığa, karpuzdan, kavuna kadar pek çok ürün organik bir şekilde yetiştiriliyor. Klasik tarımda yerde yetişen kavun, karpuz gibi ürünler, ‘Akıllı Sera’da ise ağaçta yetişiyor.

‘SIFIR ATIK’ TEKNOLOJİSİ İLE DÜNYADA TEK’

YTÜ Kimya-Metalurji Fakültesi Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Işıldak tarafından Davutpaşa Kampüsü’nde kurulan Akıllı Sera, bir çok özelliği bir arada bulunduruyor. Yaklaşık 1 dönüm arazi üzerine kurulu seranın en önemli özelliklerinden bir tanesi ‘sıfır atık’ teknolojisini kullanması. Tamamen YTÜ Öğretim Üyelerinin tasarımıyla geliştirilen Akıllı Sera bu özelliği ile diğer seralardan ayrılıyor. Sistemde kullanılan tüm maddeler ileri derece arıtmadan sonra tekrar sisteme aktarılıyor.

‘HEM AKILLI HEM ÇEVRECİ’

Akıllı Sera, smart özelliği sayesinde her türlü fonksiyonu on-line olarak takip ve müdahale edilebiliyor. Bu özelliği sayesinde gerektiğinde seraya günlerce hiç uğramadan kontrol sağlanabiliyor. İnternet aracığıyla seradaki hava, nem, su ve vitamin durumları takip edilip, gerektiğinde ayarlama yapılabiliyor.

‘KLASİK TARIMDAN 10 KAT DAHA VERİMLİ’

Akıllı seranın bir diğer özelliği ise verimin yüksek olması… Akıllı Sera’nın uzaktan ve otomatik takip sistemleri sayesinde yetişen ürünler optimum düzeyde vitamin ve mineral aldığı için verim de bir o kadar yüksek oluyor. Akıllı Sera, klasik tarıma göre verimi 10 kat artırıyor. Bu yönüyle dünyanın ileride karşı karşıya kalacağı öngörülen küresel kıtlık sorununa çözüm olabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

‘DALINDAN’ TAM ORGANİK KARPUZ’

Akıllı Sera’da biberden, domatese, salatalıktan, patlıcana, marula, kavun, karpuz ve çileğe kadar kadar çeşitli yelpazede ürünler yetiştiriliyor. Normal şartlarda toprak üstünde yetişen kavun ve karpuz gibi meyveler ise Akıllı Sera’da sıradışı bir yöntemle yetiştiriliyor. Karpuz ve kavun için özel bir sistemin geliştirildiği serada, bu iki meyve yukarı doğru büyüyen dallarda yetişiyor. Hızlı bir şekilde büyüyen karpuz ve kavunlar düşmemesi için filelerin içine koyularak tavana sabitleniyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Işıldak, seranın tamamen yerli kaynaklar ve YTÜ Öğretim Üyeleri’nin katkılarıyla hayata geçirildiğini söyledi. Akıllı Sera’da yetişen sebzelerin toprak yerine suda büyüdüğünü belirten Işıldak, “Biyomühendislik’te elde edilen gelişmeleri tarımsal üretime yansıtarak tam otomatik ve çok kaliteli ürün yetiştiren etkin bir sera ortamı hazırladık.“ dedi.

1 DÖNÜMDE 100 TON ÜRÜN YETİŞİYOR

Akıllı Sera’da yetişen ürünlerin aroma, görüntü ve besin değeri olarak organik üründen bir adım daha ötede olduğunu dile getiren Işıldak, “Yapılan çalışmalar, bu tekniklerle üretilen ürünün organik üründen içerik olarak daha iyi olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla biz ‘arazinin çok değerli olduğu bir bölgede bu tekniği uygulayarak etkin bir üretim nasıl yapılır?’ bunu gösteriyoruz.” diye konuştu.

Akıllı Sera’da 300 metrekarelik bir alanda 1650 domatesin yetiştirildiğini anlatan İbrahim Işıldak,  bu kadar ufak bir alandan yaklaşık 25 ton ürün beklediklerini dile getirdi. Işıldak, aynı teknikler kullanılarak sadece 1 dönümlük bir araziden 100 ton kadar ürün alınabileceğini aktardı.

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz