Yaşam Alanlarınıza Dekorasyon ile Gelen Şıklık ve Konfor!

-Advertorial-

Pergola, kirişlerin ve kirişlerin çatı kaplamasını destekleyen sütunlardan oluşan açık bir yapıdır. Bu çatı kaplama ızgaraları elemanlardan korunaklı bir alan yaratacak şekilde açık bırakılabilir veya kapatılabilir. Pergolalar bağımsız durabilir veya bir yapıya bağlanabilir. Pergola tanımını daha iyi kavramak için, bazen ilişkili olduğu diğer açık yapılarla karşılaştırmak ve bunlarla karşılaştırmak yararlıdır. Bir çardak, pergola çok benzeyen peyzaj yapısına sahip olmakla birlikte, ikisi arasında farklılıklar vardır.

Bahçe Kuleleri

Nispeten basit yapılar olup, duvar kolonları gibi mimari zenginlikler bulunmamaktadır. Nispeten küçük yapılardır. Sık sık üstte kavisli kemerler oluşur. Gittikçe daha geleneksel malzemelerden ziyade vinilden üretilmektedir. Bağımsızdır (yani, bir çitin içine yapışmış olsalar da yapıya bağlı değildir, bu durumda bazen bir kapıyı andırırlar).

Pergolalar, aksine, genellikle her boyutta (yükseklik, genişlik ve uzunluk) daha büyük yapılardır. Bazen daha fazla mimari muamele görürlerse, mesela duvar kolonları sergileyebilirler. Üstleri daha sık düzdür. Fakat pergola şimdi daha gevşek bir biçimde kullanılıyor ve ahşap yapılar içeriyor. Pergolalar genellikle evlere bağlanır, böylece bir evin iç mekanlarının bir uzantısı olarak hizmet eden açık bir yaşam alanı oluştururlar.

 

Gazebolar Ve Otoparklar Pergoladan Nasıl Farklı?

İlgili açık ahşap yapı, gazebodur. Ancak gazeboların daima kapalı bir çatı vardır, bu da pergola için geçerli değildir. Çoğu (fakat hepsi değil) gazebolar, pergola ile diğerlerinden farklıdır.

Yuvarlak Şekli

Bir marangoz, nasıl yapıldığından çok amaçla tanımlanan bir yapıdır. Carport’lar, daha pahalı bir seçenek yerine bir otomobilinizi evde barınak için kullanılır. Temel taşıt, direklerle desteklenen bir çatıdır.

Pergola, arbors, kafesler ve kafesler geleneksel olarak üzümleri desteklemek için kullanılmıştır. Bir kafes, üzüm gibi bitki ve tırmanan gül çalılarını desteklemek için taşınabilir bir çerçevedir. Ahşap, metal veya vinil olabilir. Çerçeve ve kafes sözcükleri arasında örtüşme söz konusudur, ancak bu tasarım daha açık bir çizgi deseniyle veya dama tahtası deseniyle ilişkilendirilir. Örgü işleri çoğunlukla, bir tarla veya pergola kenarına tırmanacak bir şey sarmalamak için kullanılır. Ancak, komple gölge sağlamak ve yağmurdan korunmak için bazı insanlar pergolalarını örter.

Daha detaylı bilgi için sektöründe lider firma olan Monte Carlo Tente firmasının web adresinden örnek projeleri ve pergola hakkında detaylı bilgiyi edinebilirsiniz. : www.montecarlotente.com.tr