Üniversitelilerden çamaşır yıkayan bisiklet projesi

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Makine programı 2’nci sınıf öğrencilerinin ‘Süper Bir Fikrim Var’ adlı ödüllü proje yarışmasına hazırladıkları çamaşır yıkayan bisiklet projesi büyük ilgi gördü. Proje yarışmasının bu yıl 5’incisi tek kategori halinde üniversite öğrencilerine yönelik düzenlendi.

Bu yıl 5’incisi düzenlenen ve Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Salonunda sergilenen ödüllü Proje yarışmasında Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine programı 2’nci sınıf öğrencileri dışarda ve evde kullanılan bilen hem spor hem de çamaşır yıkayabilen bir proje geliştirdi. Üniversite öğrencileri geliştirdikleri projeyi geri dönüşüme atılan malzemelerden sıfır maliyetle yaptı. Çamaşır makinesine alternatif proje Makine programı 2’nci sınıf öğrencileri Selim Sağlam, Tayfun Mert, Bekir Eren Sağlamer ve Oktay Durmuş tarafından yapıldı. Çamaşır yıkan bisiklet yarışmaya katılan öğrencilerin dışında Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Prof. Dr. Hasan Tanak’ın da dikkatini çekti. Tanak, Makine programı öğrencilerinin hazırladığı projeyi üzerine binip, pedal çevirerek test etti.

Proje hakkında bilgi veren öğrencilerden Tayfun Mert, “Bu projeyi tamamen sıfır maliyetle atılmış, geri dönüşüm parçalarından yaptık. Projemiz hem dışarda, hem de evde spor yaparken çamaşır yıkamayı hedefledik” dedi.

Kaynak :http://www.hurriyet.com.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz