Uluslararası “Doğa için Sanat” Projesi katılımcı genç sanatçılar ve öğrenciler arıyor

12-17 Haziran 2016 tarihleri arasında Muğla, Köyceğiz’de, Sığla ağaçlarının arasında doğa ile iç içe bir saha çalışması düzenlenecektir. Katılımcıların konaklama, yeme-içme ve ulaşım masrafları proje tarafından karşılanacaktır.Son başvuru tarihi 22 Mayıs Pazar günü saat 23.59’dur.  Türkiye’den katılacak genç sanatçılar ve öğrenciler SWLA üyesi deneyimli “yaban hayatı sanatçıları*” ile bir araya gelerek doğada gözlem yapmayı öğrenme, arazi deneyimlerini paylaşma ve eserlerler üretme fırsatı yakalayacaklardır.

“Doğa için Sanat” Projesi, Doğa Koruma Merkezi (www.dkm.org.tr) ve Society of Wildlife Artists (Yaban Hayatı Sanatçıları Topluluğu, SWLA)(www.swla.co.uk) ortaklığında tasarlanan ve “yaban hayatı sanatı”nı Türkiye’de tanıtmak ve sanatçıların desteği ile doğa korumaya yeni savunucular kazandırmayı amaçlayan bir projedir.Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında desteklenmektedir (www.siviltoplumdiyalogu.org). “Doğa için Sanat” projesi de toplumlar arasında köprüler kurmayı ve diyaloğu geliştirmeyi hedeflemektedir.
(*Yaban hayatına sanatına dair örnekleri şu bağlantıdan inceleyebilirsiniz: http://swla.co.uk/wp-swla/members-list/)

Katılımcılardan beklenen hafta boyunca açık havada düzenlenecek etkinliklere eksiksiz katılmaları ve doğayı kendi yaratıcılıklarıyla yorumlayarak çizimler/eskizler üretmeleridir. Bu eserler yaz boyunca Köyceğiz, Marmaris ve Bodrum gibi turistik ilçelerde, sonbaharda ise Londra’da Mall Galleries’de (http://www.mallgalleries.org.uk/whats-on/exhibitions/natural-eye-2016-0) sergilenecek ve sonrasında sahiplerine iade edilecektir. Bu kapsamda Türk sanatçıların uluslararası sanat topluluklarına katılımı da desteklenmiş olacaktır.

Katılımcıların daha önce doğa ve sanat ilişkisi üzerine çalışmış olma zorunluluğu bulunmamakla beraber, doğaya olan merakını ve isteğini açıkça ortaya koyması beklenmektedir. Başvuranlar etkinliğin neredeyse tamamının açık hava koşullarında, tamamen doğal alanlarda ve zaman zaman konforlu olmayan koşullarda yapılacağının farkında olmalıdır.

Katılımcıların konaklama, yeme-içme ve ulaşım masrafları proje tarafından karşılanacaktır.

Katılımcı sayısı 20 ile sınırlıdır. Başvurular tüm disiplinlere açık olmakla beraber, görsel sanatlar öğrencilerine öncelik verilecektir. Bu sebeple aşağıda yer alan formu mümkün olduğunca eksiksiz ve özenle doldurmanızı rica ederiz.

Son başvuru tarihi 22 Mayıs Pazar günü saat 23.59’dur.

Başvurular Doğa Koruma Merkezi proje ekibi, SWLA eğitmenleri ve yönlendirme kurulumuzun katılımıyla nesnel kriterler belirlenerek değerlendirilecek ve çeşitlilik sağlanması hedeflenecektir.
Başvuru sonuçları en geç 30 Mayıs tarihinde açıklanacaktır.

Etkinliğin dili ağırlıklı olarak İngilizce olacaktır ve açık hava etkinliği olduğu için tercüme şansı bulunmamaktadır.

Etkinlik katılımcılarının çizim konusunda üretken olmaları beklenmektedir. Bu yüzden çalışmalarınızdan örnekler vermeniz şiddetle tavsiye edilir.

Sorularınız için dogaicinsanat@dkm.org.tr ya da facebook.com/dogaicinsanat adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Proje tanıtım metnini incelemek için: http://goo.gl/RDHCmM

Zorunlu Açıklama:
Doğa için Sanat başlığı altında yayınlanan sosyal medya içeriğinden yalnızca Doğa Koruma Merkezi sorumlu olup, herhangi bir şekilde Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti veya Avrupa Birliği Bakanlığının görüşlerini yansıttığı şekilde yorumlanamaz.

Kaynak : http://www.dkm.org.tr/

Ayrıntılı bilgi :

https://docs.google.com/forms/d/1QhWg1nnEDG3Ukpsm-P_lPF86lqfjECVmV6fQ4eilx2g/viewform?c=0&w=1

 

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz