Prof. Feryal Özel’e ‘Guggenheim Fellow’ ünvanı

Kara delikler ve nötron yıldızlarına ilişkin çalışmalara imza atan Prof. Feryal Özel, üstün sanatçı ve bilim insanlarına verilen ‘Guggenheim Fellow’ ünvanına layık görüldü.
Özel, Albert Einstein ve John Nash gibi isimlerin de bulunduğu ‘Büyük Fikirler’ listesine katılmaya 28 yaşında hak kazanmıştı. Dünyanın en zeki kadınları arasında sayıyan Prof. Özel, aynı zamanda NASA Hubble kadrosuna kabul edilmiş ilk ve tek Türk bilim insanı.

Benim için büyük onur
‘Guggenheim Fellow’ ünvanına değer görülmesi hakkında görüşünü aldığımız Prof. Özel, “Çalışmalarımın ödüllerle takdir edilmesi her zaman çok güzel bir duygu, ayrıca 1925 yılından bu yana başarılarıyla ve topluma katkılarıyla isimlerini duyurmuş bilim insanları, yazarlar ve sanatçıların arasına katılmış olmak büyük bir onur benim için. Şimdi bu motivasyonla çalışmalara devam” dedi.

Prestijli ödül
John Simon Guggenheim Vakfı’nın ‘Guggenheim Fellow’ ünvanı 1925’ten beri üstün performans gösteren sanatçılara ve benzersiz çalışmalarda bulunan biliminsanlarına veriliyor.

Ünvan, 1971 yılında müzik alanındaki çalışmalarıyla İlhan Mimaroğlu almıştı. Prof. Özel, Mimaroğlu’nun ardından bu ödülü alan ikinci, ödülü pozitif bilimler alanında alan ilk Türk oldu.

Nobel’e yürüyor
2017 yılı içerisinde galaksimizin merkezindeki kara deliği, ‘Olay Ufku Teleskobu’yla görüntülemeyi planlayan Feryal Özel’in önümüzdeki yıllarda NOBEL ödülü almasına da bilim çevrelerince kesin gözüyle bakılıyor.

Feray Özel kimdir?
Çalışmaları sayısız kez ödüllendirilen Özel, 1975 yılında İstanbul’da doğdu, Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Colombia Üniversitesi’nde Fizik Bölümü’ne girdi. CERN, Niehl Bohr, Harvard gibi önemli kurumlarda çalışmalar yapan Prof. Özel, akademik çalışmalarına Arizona Üniversitesi Astronomi Bölümü’nde sürdürüyor.

Kaynak : http://www.diken.com.tr/

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz