POMPEII’DEN PALERMO’YA 48 SAATTE İTALYA TURU

-Advertorial-

Tarihi mekânlardan, enfes manzara noktalarından, bazilikalardan, birbirinden güzel sahil kasabaları ve plajlara kadar her zevkten ve yaştan insana hitap eden İtalya’da muhteşem bir tatil geçirmek istiyorsunuz ama 2 gün gibi çok kısa bir süreniz var. Biz de sizler için Pompeii’den Palermo’ya uzanan 48 saatlik harika bir İtalya turu hazırladık. İster mice turu yaparak kongre ve toplantılarınızın da dahil olduğu bir iş gezisi yapabilir ister yeşil pasaporta vizesiz turlar ile İtalya’da unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

  • Pompeii’de gezintiye çıkın

PompeiiScavi tren istasyonundan iner inmez öyle bir kalabalık karşılayacak ki sizi, görür görmez gözünüz biraz korkabilir. Ama hiç endişelenmeyin Pompeii’de birkaç dakika geçirdikten sonra bu kalabalığa da alışıyorsunuz. Başlı başına “antik kent” olarak nitelendirilen Pompeii, İtalya’nın başkenti Roma’nın en tarihi bölgesi olarak biliniyor. Yerli bir rehber bulabilir ya da İtalya turuna katılarak Türk rehberler eşliğinde Pompeii’yi gezebilirsiniz. Roma Forumu, Apollon Tapınağı ve Banliyö Hamamları’na mutlaka gitmenizi öneriyoruz. Ayrıca Plinian patlamaları ile oluşan Vesuvius adındaki devasa yanardağa tırmanabilir ve nefes kesen bir manzaraya şahit olabilirsiniz. Buna ek olarak, Pompeii’de akşamüstü saatlerinde bisiklet turu yapabilirsiniz.

  • Pompeii varışlı trene binin

Yaz sezonu boyunca kalabalık olan şehir içi ve şehirlerarası banliyö trenleri, İtalya’da birçok yer gezmek için en çok tercih edilen toplu taşıma aracı. İtalya’nın hangi şehrinde olursanız olun, şehirlerarası trene binebilirsiniz. Bir bakmışsınız sabah saatlerinde gözünüzü Palermo’da açmışsınız. Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan Pompeii tren istasyonundan ise bölgesel bir trene binerek Napoli merkezine kadar gidebilirsiniz. Bunun dışında Palermo’ya trenle varmadan önce Villa San Giovanni, Messina Centrale ve daha birçok yeri görme fırsatını kaçırmayın.

  • Seyir noktalarına çıkın

Hızlı, ekonomik, pratik ve de konforlu bir ulaşım aracı isteyenler kesinlikle bir Vespa kiralamalı. Sicilya bölgesinin başkentini keşfetmek için birebir bir yöntem olan Vespa kiralamak, tüm İtalya geziniz boyunca size zaman kazandıracak. Bir gün Palermo’nun en güzel sahiline gidebilir ve gün boyu denize girebilir, bir diğer gün de Pompeii’nin tarihi yerlerini keşfe çıkabilirsiniz. Kasaba ve çevresi biraz küçük olsa da otobüs ve diğer toplu taşıma aralarını kullanmak biraz zor olabiliyor. Tüm gün otobüs saatlerine uyayım derken zaman kaybetmek yetine motorlu bir scooter ile pekala ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Hem trafiğe takılmadan hem de otobüs bileti derdiyle uğraşmadan eşsiz Sicilya manzaralarını ve daha birçok şeyi deneyimleyebilirsiniz.

  • Şnorkelle dalış yapın

Sicilya’nın kuzeybatısında yer alan Isoladelle Femmine veya bir diğer adıyla Kadın Adası, Cala Pizzo Mollica ve Raffo Rosso’nun eteklerinde bulunan harika bir yer. Adından da anlaşılacağı gibi gizemli ve ıssız adaya bakan bu küçük İtalyan kasabası da Palermo eyaletinin bir parçası. Aşağı kısımdaki geniş volkanik gerilmesiyle, yalıtılmış bir sahil yerinin bulunması ise elbette kaçınılmaz. Envaiçeşit deni canlısı bir yana zümrüt yeşili ve mavinin her tonunu görebileceğiniz birbirinden güzel sualtı manzaralarını şnorkelle dalış yaparak görebilir ve bu anı ölümsüzleştirmek için su geçirmez telefonunuzla çekim bile yapabilirsiniz.

  • İtalyan lezzetlerini keşfedin

İtalyan, Yunan, İspanyol, Fransız ve Arap etkileriyle Sicilya mutfağını sadece birkaç cümleyle tanımlamak biraz zor olabilir. Ancak Palermo’ya geldiyseniz, mozzarella, ragù ve bezelyeli kızarmış ekmek kırıntıları ile kaplı pirinç toplarını (Arancini)tatmadan bu kentten ayrılmamalısınız. Bir başka efsanevi yemek ise denizkestanesi ile kalamar mürekkebi makarnasıdır. Aynı zamanda vermillion veebon spagetti de Palermo ve Pompeii’de en çok tadılan lezzetler arasında bulunuyor. Daha tatlı bir şeyler yemek isterseniz de cannoli’yi (tatlı ricotta ve kristalize meyvelerle dolu bir tür tatlı) deneyebilirsiniz.

  • Palermo’nun geçmişine doğru yolculuk yapın

Bu kadar tarih dedik, lezzet dedik, başkent dedik, elbette sizi zamanda yolculuğa çıkartmadan İtalya turunu sonlandırmak olmaz. Palermo’nun en ünlü yeri olan Capuchin Catacombs’a kesinlikle gitmelisiniz. Yıllar geçtikçe ölüm ve yaşam arasındaki çizginin daha da belirginleştiğini gözler önüne seren adanın en ünlü müzesinde İtalya’nın tarihini gözlemleyebilirsiniz. O dönemde insanlar nasıl giyinirlerdi, nasıl alışveriş yaparlardı, hatta nasıl iletişim kurarlardı gibi sorulara cevap bulabileceğiniz müzede adeta nutkunuz tutulacak. 1920’lerde müze koleksiyonuna bir mumyanın eklendiğini de söylemeden geçmeyelim. Bu size biraz korkunç gelebilir ama kasabanın yakınında bulunan ve halka açık olan mezarlığın gizli yeraltı geçiş yolları 8000 civarında ceset ve 1.200’den fazla mumyayı içeriyor.