Özyeğin Üniversitesi savunma sanayi için araştırmacı yetiştirilecek

Özyeğin Üniversitesi, Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı’na (SAYP) dahil edildi. Bu işbirliğiyle Aselsan, C Tech, Havelsan ve Roketsan çalışanları üniversitenin lisansüstü programlarına katılacak. Kayıtlı öğrenciler tarafından yürütülen tez çalışmalarının Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirilecek şekilde yapılandırılması sağlanacak.

Savunma sanayi sektörünün öncelikleri doğrultusunda ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) yönlendirmesiyle, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerle üniversiteler arasındaki bilgi aktarımının daha sistematik hale getirilmesini amaçlayan Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı’na (SAYP), Özyeğin Üniversitesi de katıldı. İmzalanan protokolle lisansüstü tezlerin, bu şirketlerin Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik yapılandırılması ve savunma sanayi sektörünün öncelikli alanlarına yönlendirilmesi amaçlanıyor. Lisansüstü eğitim alacak olan öğrenciler, savunma sanayi şirketleri tarafından sağlanan olanaklarla, savunma alanında nitelikli Ar-Ge elemanı olarak yetiştirilecek.

Özyeğin Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) önderliğinde düzenlenen imza törenine Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Aselsan Teknoloji ve Yenilikçilik Yönetimi Direktörü Zafer Dokuzoğlu, Havelsan Teknoloji ve Akademi Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin, Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Dr. Sartuk Karasoy, CTECH Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat ve çok sayıda kurum temsilcisi ve akademisyen katıldı.

FİRMA ÇALIŞANLARININ EĞİTİM BAŞVURULARINI BEKLİYORUZ
Rektör Prof. Dr. Esra Gençtürk, “Bu ortak çalışma platformu ile akademisyen ve öğrencilerimizin, ülkemizin savunma sanayiine teknolojik üstünlük kazandıracak ve sektörün ihtiyaçlarına çözüm getirecek çalışmaların içerisinde yer almasını çok önemsiyoruz. İş dünyası ile iç içe uygulamalı fark yaratan eğitim felsefemizin ve bu alanda yaratılan değerin görüleceğine inancım tam” dedi.

SANAYİ-ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİYLE ARAŞTIRMACI YETİŞECEK
Protokolün önemine vurgu yapan Savunma Sanayi Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi şunları söyledi:
“Müsteşarlığımızın 2020 ve sonrası için belirlemiş olduğu “Temel ve İleri Teknolojilerde Mutlak Yerlilik” amacına ulaşmamız için etkin bir sanayi-üniversite işbirliği ile teknoloji tabanının yayılmasını sağlamamız ve bunun için de nitelikli insan kaynağı oluşturabilmemiz gerekiyor. Özyeğin Üniversitesi ile imzalamış olduğumuz bu protokol sayesinde yetenekli araştırmacıların yetişeceğine ve bu anlaşmanın SAYP için önemli bir kilometre taşı olacağına inanıyorum.”

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz