ÖYP Usul ve esaslarında değişiklik

Yüksek öüretim Kurulu tarafından yapılan duyuruda  ÖYP Usul ve Esaslarının  bazı maddelerinde değişiklik yapıldığı bildirilmiştir.

– Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar’ın, Lisansüstü eğitim kontenjanları ve yerleştirme başlıklı 9. Maddesinin 5. Fıkrası

– Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esasların, Yabancı Dil Eğitimi ve Lisansüstü Eğitim-Öğretim başlıklı 10. maddesinin 4. fıkrası,

– Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esasların Yabancı Dil Eğitimi ve Lisansüstü Eğitim-Öğretim başlıklı maddesinin 3. fıkrası’nda değişiklik yapıldı.

ÖYP Usul ve Esaslar için :

http://www.yok.gov.tr/web/oyp/usul-ve-esaslar

———————————

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ilan edilen lisans üstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlileri, ÖYP kadrosuyla ilişikleri kesilse dahi lisans üstü eğitimlerine devam edebilecek.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, ÖYP’ye ilişkin usul ve esaslarda değişiklik yapıldı. Buna göre, talepleri halinde ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri yüksek lisans eğitimlerini atandıkları yükseköğretim kurumlarından da alabilecek.

YÖK tarafından ilan edilen lisans üstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin ÖYP kadrosu ile ilişiklerinin kesilmesi, lisans üstü eğitimle de ilişiğin kesilmesi neticesini doğurmayacak. Derslerini başarıyla tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri, kadrolarının bulunduğu üniversitelerin teklifleri ve YÖK Yürütme Kurulu kararı ile kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönebilecek.

Bu araştırma görevlilerine lisans üstü eğitim çalışmalarının gerektirdiği durumlarda kısa süreli olmak kaydıyla izin verilecek.

Kaynak : www.yok.gov.tr , www.hurriyet.com.tr

 

 

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz