Öğrenciler NASA’da eğitim alacak

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ)’nin  mühendislik bölümü öğrencileri Amerika-Houston’da bulunan NASA Johnson Uzay Merkezi’ni ve Teksas Üniversitesi’nin Havacılık ve Uzay Laboratuvarı’nı ziyaret edecek.

Üniversite öğrencileri NASA’yı ziyaret edecek. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) mühendis adayları, Amerika-Houston’da bulunan NASA Johnson Uzay Merkezi’ni ve Teksas Üniversitesi’nin Havacılık ve Uzay Laboratuvarı’nı ziyaret edecek. Gezide, Teksas Üniversitesi ile öğrenci değişimi ve ortak proje geliştirilmesi için de işbirliği anlaşması yapılacak. İEÜ Havacılık ve Uzay, Mekatronik ile Yazılım Mühendisliği Bölümleri’nden 14 öğrencinin yanı sıra İzmir Fen Lisesi ve İzmir Buca Fen Lisesi’nden birer öğrenci, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin, İEÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Barış Özerdem, İEÜ Mekatronik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Diaa Gadelmavla, NASA’da yapılan çalışmaları da yerinde inceleyecek.

ÖĞRENCİLERİMİZ ÖNEMLİ KURUMLARI TANISIN İSTİYORUZ

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, etkinlikte Teksas Üniversitesi-Arlington ile öğrenci değişimi ve ortak bilimsel çalışmalar yapılması amacıyla işbirliği anlaşmalarının imzalanacağını vurguladı. Derslerinde başarı gösteren öğrencilerle birlikte İzmir’in en başarılı iki fen lisesinin öğrencisinin de etkinliğe katıldığını belirten Muğlan, “Gelecek yıllarda uzaya uydu göndermek için çalışıyoruz. Genç, dinamik ve girişimci bir eğitim yapımız var. Araştırıyor ve sorguluyoruz. Geleceği yönetmek adına adımlar atıyoruz. Geleceğin mühendislerini yetiştirmek için attığımız adımlarda öğrencilerimizin bölümleriyle ilgili önemli kurumları da tanımalarını istiyoruz. 1961 yılında kurulan ve 1973’te Johnson Uzay Merkezi adını alan merkez, özellikle insanlı uzay uçuşları için önemini koruyor. Amerika Birleşik Devletleri ile onun uzay araştırmalarında ortağı konumunda olan ülkelerin tüm astronotları bu merkezde eğitiliyor. Yüzlerce binalık bir kompleks şeklinde olan merkez, özellikle Gemini, Apollo, Uzay Laboratuvarı, Uzay Mekiği gibi programların uçuş kontrollerini büyük bir başarıyla gerçekleştiriyor. Öğrencilerimiz bu yapıları öğrenerek Türk mühendislik alanında kendilerine yön verecekler” dedi.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz