Korona Virüs Hakkında Çok Önemli Bilgi

COVID-19 ile ilgili Selçuk Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Oya Levent Bulut ‘tan önemli bilgi yer alıyor.

Hafif yada ağır geçsin insanlarımız bu virus ile teması mutlaka önlemeli. Neden mi?

Titresi (enfeksiyöz gücü) azalmış bir virus, in vitro şartlarda taze hücre kültürlerine tekrar tekrar ekilerek titresi arttırılabilir. Biz bu olaya pasaj diyoruz. Yani zayıf bir virusu ne kadar çok pasajlarsanız o kadar daha güçlü, enfeksiyöz bir virus elde etmiş olursunuz.

İn vivo (direkt organizma içi) şartlar ise virusun çoğalmayı en çok sevdiği ortamlardır. Sürekli bir canlıdan diğerine bulaş virusun titresinin artması anlamına gelir. O yüzden hafif yada ağır geçsin insanlarımız bu virus ile teması mutlaka önlemeli. Yaşım genç bende hafif geçer, bir şey olmaz diye ihmal edilmemeli. Siz kendinizden korkmuyorsunuz ama virusu doğal konakçısında pasajlayarak titresinin artmasına katkıda bulunuyorsunuz ve patojenitesini arttırıyorsunuz.

Çin’e göre salgının Avrupa’da daha ciddi boyutlara gelmesi bu sebepten olabilir. Şu anda genç insanlarda da vaka sayısının hatta ölümlerin artması bu yüzdendir. Virusu pasajlayarak Çin’de salgına neden olan virusa göre daha tehlikeli bir hale getirmiş olabiliriz. Bir Virolog olarak mümkün olduğu kadar insanların birbirleri ile temasını kesmesini (özellikle yaşlıların buna uymadığı görülüyor) ve Sağlık Bakanlığı’nın bildirdiği 14 kurala mutlaka uyulmasını tavsiye ediyorum. Aksi taktirde sokağa çıkma yasağı durumu ile karşı karşıya kalabiliriz.

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz