Kol Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

Kolun üst, arka ve iç kısımlarında oluşan sarkıklıklar genelde yağın birikmesi ve derinin sarkması sonucu ortaya çıkar. Kolun bu bölgesindeki deri ve derialtı dokusu diğer bölgelere göre daha gevşektir. Genelde yaşlanma, kilo alıp-verme, yer çekimi, güneşe maruz kalma ve ailevi yatkınlık gibi etmenler deri ve derialtı dokusundaki gevşemeyi daha da artırır ve sarkıklıklara sebep olur. Kol sarkıklıklarını estetik ve estetik cerrahi müdahaleler yok etmektedir. Estetik cerrahilerin ortalama süresi de 1-3 saattir.

Kol germe ameliyatını genellikle yaşlı kişiler tercih etmektedir. Bunun nedeni de yaş geçtikçe deri sarkıklıkların artıyor olmasıdır. Ayrıca hızlıca kilo veren kişilerde de kol sarkıklıkları görülür ve bu kişiler de kol germe ameliyatını tercih eder.  Kol germe ameliyatı sonrasında dikkat edilecek ve bilinmesi gereken bazı hususlar vardır.

  1. Ameliyat sonrası ağrı hissedilirse ağrı kesicilerden yardım alınır.
  2. Dikiş estetik amacıyla uygulandığı için kalan iz belirsizdir ve izler koltuk altı bölgesinde saklanır bu da kişiyi rahatsız eden görüntüden kurtulmasını sağlar.
  3. Hastanın operasyon sonrası kollarını yüksekte tutması gerekmektedir.
  4. Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morluklar operasyondan bir hafta sonra geçmektedir.
  5. Operasyon anında atılan dikişler 2 hafta sonra alınır.
  6. Yüzme gibi zorlayıcı aktiviteler ameliyattan 1 ay sonra yapılmalıdır.
  7. Kol germe ameliyatından yıllar sonra aynı durumla tekrar karşılaşabilinir.
  8. Kol derinizi tekrar gerginletmek isterseniz aynı ameliyatı tekrar uygulatabilirsiniz.
  9. Bu ameliyat vücut şekli oturmuş ve ergenlikten çıkmış kişilerde yaş kısıtlılığı olmadan da uygulanması mümkündür.
  10. Ameliyat sonrasında olabilecek kanamanın ve sıvı birikimlerinin engellenmesi için bu bölgeye lastik boru drenler konulabilir. Bu drenler maksimum 2-3 gün sonra çekilmelidir.

Daha detaylı bilgi için FBM sitesini ziyaret edebilirsiniz.