İzmir Ekonomi Üniversitesi’den CERN Girişimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarı CERN ile işbirliği yapacak. Üniversite, Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı Çalışma Grubu ile mutabakat metni imzaladı. Buna göre, yükseköğretim kurumundan bir ekip CERN laboratuvar ve altyapısını kullanarak araştırmalar gerçekleştirecek. Çalışmalarda, teknoloji ürünlerinin ilk örnekleri sanayi-üniversite işbirliğiyle üretilecek.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ, dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarı CERN Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı (FCC) çalışma grubuyla ortak çalışma yapacak. İEÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, CERN’de gerçekleştirilen törende, İEÜ Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abbas Kenan Çiftçi ile CERN-FCC çalışma grubu Başkanı Dr. Michael Benedikt mutabakat metnini imzaladı. Mutabakatın ardından İEÜ, CERN FCC çalışma grubunda çalışmalara katkı sunan dünyadaki 34 ülkeden 129 kurum arasına girdi.

Anlaşma gereği İEÜ’nün fizik ve çeşitli mühendislik bölümlerinden oluşturulacak bir ekiple Ege Üniversitesi’nden bir grup, Prof. Dr. Çiftçi öncülüğünde CERN laboratuvar ve altyapısını kullanarak araştırmalar yapacak. Çalışmalarda, teknoloji ürünlerinin ilk örnekleri sanayi-üniversite işbirliğiyle üretilecek.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz