Gebelik hesaplama nasıl yapılır?

-Advertorial-

Çoğu gebelik, 40. haftasında doğum aşamasına geçmektedir. Bu şekilde düşünerek olası doğum tarihini tahmin etmenin en iyi yolu son adet döneminizin başlangıcından itibaren üzerine 40 hafta saymaktır. Ama şunu da unutmayın: Gebelik haftası hesaplamak, tahmini doğum tarihini hesaplamaya destek olsa da, doğum tarihi beklenen haftadan bir hafta geç ya da daha erken meydana gelebilir. Artı ve eksisini de mutlaka düşünmek gerekir. Bknz: http://jinekoloji.com/hamilelik-haftasi-nasil-hesaplanir

Gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Doğuma gireceğiniz tarih, son adet döngünüzün 1. gününden 3 ay geriye gidilerek, ardından üzerine 7 gün eklenerek hesaplanır. Örneğin, son adet döneminizin 11 Nisan’da başladığını varsayalım. Geriye doğru 3 ay geri sayın, böylece Ocak ayına geleceksiniz. Bu tarihin üzerine de 7 gün ekleyin. Hamileliğin sona erme tarihi 18 Ocak olacaktır. Bu gebelik hesaplama sistemi, düzenli adet döngüsü olan kadınlar için geçerlidir. Ancak adetleriniz düzenli değilse, bu sistem sizin için yanıltıcı olabilir.

Gebelik hesaplama için diğer ipuçları ise:

  • İlk hamilelik muayeneniz yapılırken belirtilecek olan rahimin büyüklüğü
  • Hamileliği daha doğru bir şekilde ortaya koyabilen erken ultrason ve fiziksel muayene
  • Bebeğin kalp atışlarının ilk kez duyulduğu (9 hafta ila 12 haftalık gebeliklerde) duyulduğu gibi hamilelik kilometre taşları ve de bebeğin ilk hareketini hissettiğinizde (yaklaşık 16 hafta ila 22 hafta arasında)

Doktorunuz karnınızdaki bebeğinizin, rahim içinde büyümesine,  gelişimine ve genel sağlık durumunuza bağlı olarak hangi gebelik haftasına olduğunuza göre bakar.

 

Gebelik hesapla konusunda nasıl tarih belirlerim?

Bir hamilelik çoğunlukla, 40 haftalık bir döneme, ayrıca 280 güne veya 10 aya dayanılarak hesaplanır. Aynı zamanda, doktorunuza bebeğinizin genel olarak anne karnında nasıl geliştiğini ve büyüdüğünü anlamak için yeterli bir zaman da verecektir. Nitekim, çok az sayıda bebek 40 hafta ve daha sonrasında rahimde kalır. Çoğu durumda, tam süreli hamilelik ya 38 haftaya ya da 42’nci haftaya göre belirlenir. Bunun anlamı, bebeğiniz 38. haftada doğarsa, erken doğum olarak adlandırılamaz ve bebeğiniz 42. haftada doğmuş olsa bile geç doğum olarak adlandırılmayacak demektir.

Hamileliğinizin ilk haftası, son adet döngüsünün son gününden itibaren sayılır ve tüm gebeliğiniz 42 hafta olarak düşünülür. Hamileliğinizin 40. haftasına geldiğinizde veya bu süreyi geçtiğinizde bu konuda endişe duymanıza gerek yoktur. Doğumunuzda erken veya geç olup olmadığınız, doktorunuzun size bildirdiği nihai beklenen son tarihe bağlıdır.

Hamilelik Haftalarını Nasıl Hesaplıyorsunuz?

Hamile kadınların çoğu, genellikle gebe kalma tarihinin cinsel ilişkiye girilen tarih olduğunu düşünür. Bazı durumlarda doğru olabileceği gibi, cinsel ilişki sonrası beş gün boyunca sperm vücudunuzun içinde sağlıklı şekilde aktif olarak kalabileceği de doğrudur. Aynı zamanda, ne zaman yumurtladığınıza bağlı olarak, gerçekten cinsel ilişki yaşanmış beş günün herhangi birinde gebe kalmış olmanız da muhtemeldir.

Doktorunuz, son adet dönemini sorar ve o tarihi temel alır. Son adet döneminiz ve ne zaman sona erdiyse gebeliğinizi de takip etmeniz böylece çok daha rahat olur. Doktorunuz, son adetinizin ne zaman başladığı ve bittiği kesin tarihini isteyecektir, ancak bu tarihlerle size, beklenen doğum tarihinizin ne olacağına ilişkin doğru bir fikir verebilecekdir. Doktor, son adet döneminin ilk gününü kullanacak ve hamileliğinizin ilk günü olarak alacaktır. Bazen, hamileliğinizin olduğu ayda yumurtladığınız günden itibaren, hafta bazında gebelik hesaplamak isteyebilirsiniz. Bu tarih, tahmini doğum tarihi hesaplamanıza yardımcı olur ve çoğu durumda adet döneminizin başladığı ilk günden itibaren iki hafta kadar fark eder.