Fizik Tedavi Hangi Durumlarda Kullanır?

-Advertorial-

Fizik tedavisi, eklem hareketlerinin kolaylaştırılması, ağrıların azaltılması ve yanlış pozisyon duruşlarının düzeltilmesine yönelik uygulamalar yapılan bir yöntemidir. Farklı yöntemler kullanılarak uygulanan bu tedavi, genelde felçli hastalarda, bel ve boyun fıtığı olan kişilerde, sinir ve kemik sistemi hastalıkları olan kişilerde daha fazla tercih edilmektedir. Bu tedavi genelde bel fıtığı olan hastaların tercih ettiği tedavilerden birisidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanelerinde pek çok hizmetten faydalanmanız mümkündür.  Bu uygulama genelde 15-20 seansta tamamlanan ve 1-2 saat süren bir tedavidir. Yani kısa bir sürede hareketlerinizi kısıtlamanıza sebep olan sorunlardan ve şiddetli ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Fizik tedavisi genel olarak sinir sıkışmalarında, kas ve iskelet hastalıklarında, ağrı tedavilerinde, eklem bozukluklarında kullanılan bir uygulamadır. Bu tedavi sürecinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler ultrason, lazer, ısı, elektrik gibi yöntemlerdir. Bu tedavinin şekli kişinin sorununa ve derecesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu yöntemler, işinde uzmanlaşmış olan fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.  Pek çok kişi bu tedavinin zararlı olduğunu düşünse de bu süreç içerisinde gerçekleşebilecek olan yan etki olasılığı oldukça düşüktür. Doğru kişiler tarafından, doğru teknikler ile gerçekleştirilen uygulamalar sonrasında, herhangi bir risk olasılığı yoktur. Kısa bir süre içerisinde kaslarınız eski fonksiyonlarına geri kavuşur ve daha önce yaptığınız hareketleri ağrı çekmeden yapmaya devam edebilirsiniz.

Bu uygulama, herkese uygulanabilecek bir tedavi değildir. Özellikle eklemlerde şişmelerin ve ağrıların görüldüğü dönemlerde ve açık yarası olan kişilerde kullanılması uygun görülmemektedir.  Sizde çeşitli ağrılardan şikayetçiyseniz ve bu ağrılardan bir an önce kurtulmak istiyorsanız, Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri’ne giderek, uzman doktorlar ile görüşebilirsiniz. Uygun yöntem yönteminin belirlenmesinden sonra ağrılarınızdan kurtulabilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Kaynak: Fizik Tedavi