Finlandiya’da Doğayla iç içe bir AGH Fırsatı

Son Başvuru: Belirlenmiş bir tarih yoktur. Proje, Nisan 2016 – Aralık 2016 arasında gerçekleşecektir.

Proje Bölgesi: Heinola, Finlandiya

Açıklama

Finlandinya ormanlarının ve göllerinin ortasında, ülkenin merkezinde bir bölgede yer alan topluluk senenin her döneminde, özellikle de yaz aylarında bir çok gönüllüye ev sahipliği yapıyor. Topluluk, doğaya karşı duyarlı evler ve çiftlikler içerisinde biodinamik ve organik sebzeler yetiştiriyor. Aynı zamanda binaların doğaya zararlılığının azaltılması üzerine de yenileme çalışmalarında bulunuyor. Bunun dışında çiftlik hayatı içerisinde bozulan makinaların tamiri, hayvanların bakımı gibi işlerle de ilgileniliyor. Yani, Finlandiya’da köy hayatının nasıl olduğunu görmek isteyenler için ve doğaya faydalı bir şeyler yapmak isteyen gençler için eşsiz bir fırsat.

Gönüllülerin özel bir iş tanımı yok; zira sezonluk olarak hangi iş daha önemliyse gruplar halinde ona odaklanılıyor. Bu kimi zaman topraktan mahsul toplamakken kimi zamansa yeni fidanların dikimi oluyor.

Gönüllü Profili

Gönüllü kişilerden beklenen özel bir yetenek yok; ancak gelecek kişilerin bir çok farklı karakterde insanla iyi geçinebilmeleri ve kendi kendine yatan bir yaşam stilinde (kendi yetiştirdiklerinle beslenmek gibi) yaşamaya ayak uydurmaları gerekiyor. Gelecek kişilerin yaklaşık 6 ay kalmaları isteniyor. Özel bir aralık belirtilmiş olmasa da 20-30 yaş aralığında kişilerin başvurusu bekleniyor.

İmkanlar

Komün hayatında yaşanan 350 m² boyunda bir bina içerisinde gönüllüler her türlü imkana sahipler. Herkesin bir arada yemek yiyip içtiği, yemek yapma sırasını dönüşümlü olarak devraldıkları bu ortamda en temel ihtiyaçlardan, saunaya kadar gerekli her şey yer alıyor

Ayrıca, ehliyeti olan gönüllülere boş vakitlerinde kendi sorumluluklarında olmak üzere araba da teslim edilebiliyor.

Nasıl Başvurulur?

toivofarm@gmail.com adresine kişisel bilgilerinizi ve katılmak isteme sebebinizi açıklayan bir mektup yazmanız yeterli. CV göndermenize gerek yok.

Kaynak : https://projelist.com

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz