Dr. Canan Dağdeviren: Bahanelerden çok hayalleriniz olsun

Dünyaca ünlü Türk bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren, Sabancı Üniversitesi’nin 2017-2018 eğitim yılı kapanış konferansında öğrencilere seslendi. Başarılı araştırmacı, dünyanın her yerinde çeşitli engellerin olduğunu söyleyerek, “Bahanelerden çok hayalleriniz olsun. Bu nedenle hayallerinizi takip edin” dedi.

Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyesi ve MIT Media Lab araştırmacısı Dr. Canan Dağdeviren, Sabancı Üniversitesi 2017-2018 eğitim yılının kapanış konferansında öğrenci ve aileleriyle bir araya geldi. Özellikle medikal teknoloji alanında geliştirdiği projelerle birçok uluslararası ödülün sahibi olan genç bilim insanı, akademik kariyerini ve hayat hikayesini anlattı. Başarıyı paylaşmanın bulaşıcı olduğunu söyleyen Dağdeviren, bir projeyi hayata geçirmeye karar verdiğinde, alternatif yollar aramayı bırakmadığını belirtti. Başarılı akademisyen öğrencilerle bilimde kariyer için şu önerileri paylaştı:

BAŞARIYI PAYLAŞMAK BULAŞICI
İnsanın olduğu her yerde engeller var. Bu ABD için de geçerli. Bahanelerden çok hayalleriniz olsun. Bu nedenle hayallerinizi takip edin. Başarıyı paylaşmak bulaşıcı. Çevrenizle başarılarınızı paylaşmaya çalışın. Bir şeyi yapmaya karar verdiysem, alternatif yollar aramaya çalışırım. Bu başarı için sizin de izlemeniz gereken bir yöntem. Soru sormak küçülen dünyamızı genişletiyor. Başarıda yeni fırsatlar yakalamak için bunu yapmalıyız. Ben bunun birçok kez bana yeni imkanlar sunduğunu gördüm.

DEDEMDEN YOLA ÇIKTIM
Dedemi kalp yetmezliğinden 28 yaşında kaybetmişiz. Ben de bu yaşa gelene kadar bu alanda hayatlarımızı değiştirecek bir buluş yapmaya kendime söz verdim. Bunu da başardım. Kalp ritmi düzenlemesini sağlayan esnek ve hafif bir cihaz geliştirdim. Genelde bilim çalışmaları doğadan esinlenir ama biz çevremizdeki, ailemizdeki rahatsızlıklardan etkileniyoruz. Bilimin birleştirici gücünü görmek bana çok büyük bir huzur veriyor.

OKUL DEĞİL, ÇALIŞMAK İSTEDİĞİNİZ HOCALARA BAKIN
Doktora için Fulbright Bursu aldığımda ABD Illinois Urbana Champaign Üniversitesi’ni tercih ettim. Bana neden Harvard veya MIT’i seçmediğimi sordular. Çünkü ilgilendiğim alanda dünyanın en iyi bilim insanlarından biri oradaydı. Bu nedenle okulların isimleri yerine çalışmak istediğiniz hocalara göre hareket etmelisiniz.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

Önder ÖNDEŞ
oondes@hurriyet.com.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz