Diploma denklik başvuruları e-devlet’ten sorgulanabilecek

YÖK tarafından, yurtdışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin diploma denklik başvuru işlemlerinin durumunu öğrenebilmeleri ve kısa sürede işlemlerini bitirebilmeleri amacıyla, “e-devlet” kapısı üzerinden “Denklik Başvurusu Sorgulama” hizmeti başlatıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, YÖK’ün yeni bir yazılım geliştirdiğini belirtti. Çavuşoğlu, 13 Haziran 2016’dan sonra YÖK’e yapılan tüm diploma denklik başvurularının yeni yazılıma yüklenerek e-devlet’e aktarıldığını söyledi.

Proje kapsamında, 13 Haziran’dan sonra yapılan tüm başvuru işlemlerinin artık e-devlet üzerinden başvuru sahiplerince takip edilebileceğini, böylelikle başvuru sonrasında YÖK’e tekrar gelmeden veya telefon açmadan işlemlerin ne aşamada olduğunun öğrenilebileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, bugüne kadar yaklaşık 5 bin diploma denklik başvurusunun e-devlet’e girildiğini belirtti.

Denklik başvurusunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek isteyenlerin, “e-devlet” sisteminde yer alan “https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu-sorgulama” adresinden işlemlerini yapabileceğini anlatan Çavuşoğlu, 13 Haziran’dan önce yapılan tüm başvuruların sisteme girilmesi işleminin yaklaşık 3-4 ay içerisinde biteceğini söyledi.

“Yeni sistem sayesinde yazışma sayımız azalacak”

Çavuşoğlu, yurtdışındaki üniversitelerden mezun olanların YÖK’te bir diploma denkliği alma süreci olduğunu belirterek, “YÖK olarak bugüne kadar toplamda yaklaşık 110 bin diploma denkliği vermişiz. Her yıl 10 bine yakın diploma denkliği başvurusu alıyoruz. Bu, çok büyük bir rakam. YÖK’teki toplam 100 bin resmi yazışmanın yüzde 40’ı denklikle ilgili yazışmalar. Yeni sistem sayesinde yazışma sayımız da çok azalacak” dedi.

Çavuşoğlu, projeyle başvuru yapan kişilerin başvuru sonrasında, dosyasının durumunun hangi aşamada olduğunu, o tarihe kadar hangi işlemlerin gerçekleştirildiğini öğrenebileceğini belirten Çavuşoğlu, denklik başvurularının alınma yönteminde bir değişiklik olmadığının altını çizdi.

Pasaport bilgileri de elektronik ortamda alınacak

YÖK’ün Emniyet Genel Müdürlüğüyle imzaladığı protokol kapsamında, yurtdışında okuyanların pasaport bilgileri, yurtdışında kaldığı süre ve yurtdışına giriş-çıkış tarihlerinin elektronik ortamda alınacağını söyleyen Çavuşoğlu, emniyetten pasaport giriş çıkış bilgilerinin temini sürecinin yeni yöntemle “saniyeler düzeyi”ne ineceğini ve zaman kayıplarının ortadan kalkacağını söyledi.

Protokol çerçevesinde başlayacak yenilikle, diploma denkliğine başvuran kişinin yurtdışında okuma süreci teyit edilmiş olacak.

Diploma denklikleri için yeni yazılım

FETÖ’nün yurtdışından sahte diplomayla örgüt üyelerine Türkiye’de istihdam imkanı sağladığı iddiaları üzerine harekete geçen YÖK, yurtdışından alınan diploma denkliklerinin beyanı ve sorgulanmasını sağlamak için yeni bir yazılımı da hayata geçirecek.

Prof. Dr. Çavuşoğlu, YÖK’ün geçmişte verdiği 110 bin diploma denklik bilgilerinin yeni yazılıma aktarmaya başladıklarını, şimdiye kadar yaklaşık 4 bininin sisteme girildiğini söyledi.

2016’dan geçmişe doğru giderek kısa zaman içerisinde tüm diploma denkliklerini sisteme yüklemeyi planladıklarını belirten Çavuşoğlu, Diploma Denklik Sorgulama Sisteminin 3-4 ay içerisinde yine e-devlet kapısı üzerinde kullanıma açılacağını belirtti.

Çavuşoğlu, “Proje sayesinde kişiler e-devlet üzerinden yurtdışından mezun olduğu okulun diploma denkliğini beyan edebilecek, hem de örneğin bir kurumda işe başlayacaksanız, işe başlayacağınız kurumun yetkilileri direkt sizin diplomanızı e-devlet üzerinden kontrol edip, gerçek mi değil mi öğrenebilecek” dedi.

İlk 1000’e giren üniversitelere doğrudan denklik

Diploma denklik bilgilerinin sisteme girilmesiyle hangi bölüm mezunlarının denklik başvurusunda bulunduğu, ülke, cinsiyet ve yaş gibi çeşitli istatistiksel verilerin de ortaya çıkarılabileceğini belirten Çavuşoğlu, e-devlet üzerinden beyan ve barkod sistemi sayesinde diploma için noter onayına bile ihtiyaç kalmayacağını söyledi.

Çavuşoğlu, yeni YÖK olarak denklik işlemlerinin en güvenilir, hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmesi için yoğun bir şekilde çalıştıklarını, kişilerin e-devlet kapısı üzerinden tüm işlemleri gerçekleştirebilmesini sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

YÖK Üyesi Çavuşoğlu, dünyada ilk 1000’e giren üniversitelerden mezun öğrencilerin diplomalarına artık doğrudan denklik verdiklerini, bu diplomaları ek işlemlere tabi tutmadıklarını da hatırlattı.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz