Atama İsteyen Öğretmen Protestosu

Polisler atama isteyen protestocu öğretmen ile yanındaki bir kişiyi, kalabalık arasında gözaltına alıp götürdü.

Başbakan, Atanamayan Öğretmene Sert Çıktı

Başbakan Gaziantep’te açılış kurdelasını keserken atama bekleyen bir öğretmenin protestosuna maruz kaldı. “Şubat’ta atama istiyoruz” diyen öğretmene Başbakan’ın yanıtı olumsuz oldu. Başbakan Erdoğan, “Atama yoksa, oy da yok” diyen öğretmen adayına “oyunu kendine sakla bize kimin oy vereceği belli” diyerek sert çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep gezisinin ikinci günündeki inceleme ve açılışlara, Üçüncü Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçen Beşler Yem Fabrikası’nın açılışını yaparak başladı. Başbakan açılış kurdelasını keserken atama bekleyen bir öğretmenin protestosuna maruz kaldı. “Şubat’ta atama istiyoruz” diyen öğretmene Başbakan’ın yanıtı olumsuz oldu. Başbakan Erdoğan, “Atama yoksa, oy da yok” diyen öğretmen adayına “oyunu kendine sakla bize kimin oy vereceği belli” diyerek sert çıktı.
 
“BİZ NE SÖYLEDİYSEK O OLUR”
Başbakan Erdoğan, yanındaki bakanlarla tesisin açılış kurdelesini keserken kalabalık arasında atanamayan öğretmen olduğu öne sürülen bir kişi “Şubatta atama bekliyoruz” diye bağırdı. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, “Kusura bakmayın. Biz bir şey söylediysek olur. Ne söylediysek o olur. Başkası olmaz” yanıtını verdi.
 
“AL OYUNU KENDİNE SAKLA”
Aynı kişinin “Size oy yok” demesi üzerine Başbakan Erdoğan, “Sağol, o oy senin olsun. Biz öyle spekülasyonlara girmeyiz. Al onu kendine sakla. Tamam kendine sakla. Gereken yere ver. Bize kimin oy vereceği belli” dedi. Polisler kimliği açıklanmayan protestocu öğretmen ile yanındaki bir kişiyi, kalabalık arasında gözaltına alıp götürdü.

Atanamayan Öğretmenlerden Protesto

Ataması yapılamayan Teknik ve Mesleki Eğitimi mezunu bir grup ile onlara destek veren Türk Eğitim-Sen üyeleri, Galatasaray Lisesi önünde cansız mankeni dar ağacında asarak hükümeti protesto etti.

Taksim meydanında toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, ”Kamuda unvan hakkımız”, ”Ücretli Köle Olmayacağız” ”28 Şubatın Mağdurlarıyız” şeklinde sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesi önüne yürüyüşe geçti. Yarı yolda bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, 28 Şubat sürecinin gerçek mağdurları olan Teknik öğretmenlere sahip çıkan yegane sendika kendilerinin olduğunu belirterek, ”Sayın Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı; dünya teknoloji yarışına girmek istiyorsak, bunun ilk adımı teknik öğretmenlere ve teknik eğitime destek sahip çıkmaktır” dedi.

Galatasaray lisesi önüne gelen grup, burada kurulan dar ağıcına, üzerine siyah gelinlik giydirilmiş cansız bir mankeni sloganlar eşliğinde sembolik olarak astı.

Burada teknik ve meslek öğretmenleri adına basın açıklaması yapan Alev Çığ, 28 Şubat sürecinde bazı kesimlerin üniversite okumasını engellemek isteyen güçlerin baskılarıyla teknik ve mesleki eğite darbe vurulduğunu savunarak, ”28 Şubat mağdurlarının mağduriyetleri giderilmiş fakat Teknik Öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi adına hiçbir girişimde bulunulmamış ve Teknik öğretmenler adeta kaderleriyle baş başa bırakılmışlardır. Yıllardır yapılan öğretmen atamalarında Teknik Öğretmenlere ayrılan kontenjanların yetersizdir. Adalet bekliyoruz” dedi.

Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Kaynak : egitimtercihi.com

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz