Amerika’nın En Başarılı 2017 Türk Mezunları

NAFSA’ya (National Association of Foreign Student Advisors) göre Amerika’da şu anda 11,880 tane Türk öğrencisi eğitim görüyor.  2017 yılında Amerika’ya öğrenci gönderen ülkeler listesinde Türkiye 6. sırada yer alıyor.

En başarılı 2017 mezunlarını seçerken yalnızca akademik başarılarını değil, üstün liderlik özelliklerini de değerlendirilmiştir. Bu öğrenciler sınıflarının ilk sıralamasına yer alıyorlar ve minimum 3.7 not ortalamasıyla (4 üzerinden) Summa veya Magna Cum Laude Onur ödülüyle geçen ay mezun oldular. Ayrıca gönüllü çalışmalar yaparak topluma yarar sağlayıp, edindikleri iş tecrübeleriyle de yaşlarından ileride bir olgunluk sergiliyorlar. Bu öğrencileri seçerken ki bir diğer kriterse sahip oldukları karakterleri, etraflarındakilere ilham vererek etkilemiş olmalarıdır. Bu öğrenciler çok yönlü, zeki ve güçlü karakterlere sahipler.

Alican Söylemezoğlu

2013 senesinde Robert Kolejinden mezun olan Ahmet ve Mihin Söylemezoğlu’nun oğlu olan Alican, Feyyaz Berker bursunu kazanmıştır. Lise eğitimi boyunca okulunda aktif olarak görev alarak Öğrenci Kurulunun sırasıyla Spor Komitesi Yöneticiliğini, Saymanlığını ve son senesinde ise Başkanlığını yapmıştır.
Üniversite hayatına MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) başlayan Alican, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ile Bilgisayar Bilimi bölümlerinde çift anadal yapmıştır. Lisans eğitimi döneminde MIT’nin Hispanik Mühendisler Topluluğu’nun Saymanlığını, “The Tech” dergisinin Spor editörlüğünü, Uluslararası Öğrenciler Derneğinin Başkanlığını yapmış ve Üniversite Lisans Eğitimi Birliğinin Finans Kurulunda görev almıştır.

Eğitimini stajlarla pekiştirmiş olan Alican, 2014 yılının kışında McGovern Beyin Araştırma Enstitüsünün DiCarlo Laboratuvarında sentetik görüntü işleyicisi kodlaması üzerine çalışmıştır. Aynı yılın yaz döneminde ise Deloitte Türkiye’de Analist olarak görev almıştır. 2015 yılının başında MIT Sloan School of Management’da Araştırmacı olarak çalışırken aynı zamanda MIT’nin Medya Laboratuvarında da araştırma yapmıştır. Yılın geri kalanında ise Area 1 Güvenlik firmasında Yazılım Mühendisliği bölümünde çalışmıştır. 2016 yılında Microsoft’da Yazılım Mühendisliği Stajı yaparak Microsoft Azure üzerinde çalışmıştır. Mayıs 2016 dan beri MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarında araştırma yapmaktadır. Geçtiğimiz ay MIT’den yüksek onurla mezun olmuştur.

 

Eda Gürkaynak

Koç Lisesi’nden 2013 yılında IB diplomasıyla mezun olan Eda, not ortalamasını okul yıllari boyunca 4.50 üstünde tutarak her sene takdir aldı. Okulda iki kere onur ödülüne laik görüldü. Kemal ve Sinem Gürkaynak’ın kızı olan Eda, lisedeyken en büyük savaşı aşkla bağlı olduğu basketbolla, eğitim hayatını dengelemek oldu. Eda, hem okul takımında, hem de İstanbul Üniversitesi Spor Kulübünde basketbol oynadı. Her gün Tuzla’dan çıkıp, Çapa’da antremana katılıp, oradan Bahçeköy’e dönüp hem okul derslerine, hem de SAT’ye calıştı. Hatta üniversite başvuru essayini her gün yolda geçirdiği onca vakiti nasıl verimli bir şekile getirdiği hakkindaydı. Türkiye’de spor ile okul eğitiminin bir arada yürümemesi ve Eda gibi spora karşi cok tutkulu insanların spordan uzaklaştırılması onu en çok üzen şeylerden biri. Öğretmenlerinin ve ailesinin bu durumun çok yorucu olduğunu söylemesine karşın 8 sene bu tempoya pes etmeksizin devam etti. Kulüp takımıyla Türkiye şampiyonalarında 2. ve 3. sırada yer aldı. İstanbul Turnuvalarında bir kez şampiyon, iki kez de ikinci oldu. Koç ile katıldığı özel okul turnavalarında ise iki sezon üst üste MVP seçildi. NYU’ya (New York University) başvururken ne okumak istediği hakkında kararsızdı.

Bu yüzden eğitimine temel bölümlerde başladı. Ortalamasını iki dönem 4 üzerinden 4 getirdikten sonra, NYU’nun en prestijli, girmesi en zor bolumu olan Stern School of Business’a başvurdu. Burada İşletme Ekonomisi ve Pazarlama olarak iki anadal yaptı. Stern’de Pazarlama Topluluğu ve Yönetim Danışmanlığı Grubunun aktif üyesiydi. Ayrıca NYU’nun Türk Politik Derneği’nde toplantılara katılarak Türkiye’nin politik gündemi hakkındaki tartişmalarda yer aldı. 3.769 ortalama ile ‘Magna Cum Laude’ derecesi aldı. Eda, 4 sene boyunca Dean’s List de yer alıp ‘Founders Day Award’ a layık görülerek Golden Tassle’la mezun oldu. Üniversitenin ilk yazını Barcelona’da Grey Global firmasında stajyer olarak çalıştı. İkinci yazında Türkiye’de İstanbul Entertainment Group’ta, üçüncü yazında ise CNN Türk ve yeni gelişmekte olan BluTV’de çalıştı. Gelecek planları arasında New York’ta Startup’larda çalışmak var. Kendisini Amerika’da besleyip Türkiye’ye yeni bir fikirle dönmek istiyor

 

Oğul Ersin Üner

Oğul, girişimci iş insanları Gamze Cizreli ve Boğaç Üner’in ilk oğlu olarak dünyaya geldi. TED Ankara Koleji Vakfı Lisesi’nden 2013 yılında IB (International Baccalaureate) Fen Bilimleri diplomasi ile mezun oldu. Lise boyunca ailesindeki doktorların yanında çalışarak kendisini sağlık bilimlerine yönlendirdi. Biyolojiye olan ilgisini ABD’de Phillips Exeter Academy yaz programında keşfetti. Sonraki yazlarda University of Pennsylvania (UPenn) ve University of Chicago’nun yaz programlarına katılarak ilk bilimsel araştırma deneyimlerini edindi. Yeni edindiği bilgilerle Bilkent Üniversite’sinde sumak bitkisinin karaciğer kanserine olan etkisini araştırdı ve sonuçlarını derlediği IB tezi, lisesinde en iyi tezlerden biri olarak seçildi. Okul dışında Türk Eğitim Derneği ve Türk Kızılay’ı ile gönüllü çalışmalar yürüttü. Lise hayatının sonunda toplumda lider bir doktor olmaya karar verdi.
Başarılı bir doktorun beşeri bilimlere de hakim olması gerektiğini düşünen Oğul, ABD’de toplamı 8 yıl süren tıp eğitim programını tercih etti. Bu sürecin ilk 4 yılını UPenn’de bu yıl bitirdi. Biyoloji anadal, Kimya yandal ve Wharton İşletme Okulu’nda Sağlık İşletmeciliği yandal yapan Oğul, başarısı ile her yıl Dekanlık Onur Liste’sine ve Biyoloji bölümünün En İyi 5 Öğrencisi Listesi’ne girdi. Ayrıca Phi Sigma Biyoloji Onur Grubu ve Nu Rho Psi Nörobilim Onur Grubu üyesi oldu. Ders dışında kendi araştırmalarını yürüten Oğul, 3 yıl ve 2 yaz boyunca UPenn laboratuvarlarında staj yaptı. Alzheimer, otizm, ve şizofreni üzerine olan projeleri TÜBİTAK, UPenn Mezunlar Derneği, ve UPenn Temel Bilimler Fakültesi araştırma burslarıyla desteklendi. Otizm ile ilgisi olduğu bilinen iki proteinin yeni bir moleküler ilişkisini ortaya çıkaran tezi, Biyoloji bölümünün en iyi 3 tezi arasında yer aldı ve yakın bir zamanda makale olarak yayınlanacak.
Oğul, okul dışında yaptığı aktivitelerle tıbba ilgisini göstermeye devam etti. Türk Kızılay’ının ABD dengi Amerikan Kızılhaç’ının kampüs başkan yardımcılığını ve UPenn Türk Öğrenci Grubu başkan yardımcılığını yürüttü. Ayrıca 2. sınıf yazında Diyarbakır’da bulunan Suriye göçmen kamp kliniğinde gönüllü olarak çalışarak dünya sağlığı alanında vizyonunu ilerletti. UPenn’in Rehabilitasyon Ünitesi’nde 6 aydan az ömrü kalan hastalarla çalışan Oğul, 2 yıl boyunca bu gönüllülük projesinin liderliğini üstlenerek özel gereksinimleri olan hastalarla iletişimini de geliştirdi.

Her ne kadar yabancı öğrencilerin ABD’de tıp fakültelerine girmesi zor olsa da, Oğul bu istatistikleri aşarak ikinci 4 yılını tamamlayacağı, nörobilim ve dünya sağlığı alanlarında öncü olan Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kabul edildi. Tıp eğitiminin epey başında olan Oğul, henüz branşına karar vermedi. Hangi dalı seçerse seçsin, Oğul’un hayattaki temel amacı uluslararası düzeyde çalışan, hastalarına hep destek olan ve insanlık için büyük bilimsel çalışmalara imza atan bir araştırmacı ve eğitimci doktor olmak.

Deniz Lenger

Gülsün ve Serdar Lenger’in kızı olan Deniz, 2013 yılında IB (International Baccalaurate) diplomasıyla sınıf birincisi olarak mezun oldu. Türkçe’sinin yanı sıra İngilizce, Yunanca ve Fransızca’sı olan Deniz, Koç Lisesi’nde mezuniyet konuşmasını yaptı. ‘Diplôme d’études en langue Française’ B2 derece Fransızca derecesi vardır.

Princeton Üniversitesi Ekonomi Bölümünü tamalarken Finans Sertifikasını da aldı. Eğitimi esnasında Princeton Türk Öğrencileri Derneği, Yüzme Kulübü ve Öğrenciler arası birebir ders alanlarında yer aldı. Ayrıca Princeton Uluslararası ve Yerel Bilimler Enstitüsü’ndeki Modern Yunan Dil Bilimi ve Fotoğrafçılık seminerine katıldı. Bunu takiben Kaım 2014’de üniversitede fotoğraf sergisinde yer aldı. 2013 yılında İnfomag Yayıncılık’ta ilk stajını gerçekleştirdi. 2015 senesinin yazında Akbank’da dört hafta Ticaret ve Türev Ürün Bölümünü takiben diğer dört hafta ise Hazine Bölümünün Ekonomik Araştırma kısmında çalıştı. 2015 yılının geri kalanında da Princeton Üniversitesi’nde İkamet eden öğrencilerin Asistan Danışmanlığını yaptı. 2016 yılında Deutsche Bankası’nda yaz stajını analist olarak tamamladı. Princeton Üniversitesi’nden 2017 Mayıs ayında yüksek onurla mezun oldu.

 

Tali Şalhon

Tali, 2013 senesinde Koç Lisesi’nden IB (International Baccalurate) Diploması ile mezun oldu ve Georgetown Üniversitesi’nde McDonough School of Business’a başladı. Burada Yöneticilik, Uluslararası Ticaret ve Girişimcilik branşlarına odaklandı. Lise hayatı boyunca ‘Paint the Town Istanbul’ gibi yaratıcı sosyal sorumluluk projelerinin ve Junior Achievements şirketlerinin başında oldu. Koç Lisesi’ndeki son iki senesinde Öğrenci Birliğinde yer alan Tali, Georgetown’daki ilk senesinde de Öğrenci Birliğine seçildi ve burada dört sene boyunca görev aldı.

Girişimci kimliğinin yanı sıra çokça seyahat eden ve dört sene boyunca Georgetown Üniversitesi’nin Latin dans takımında yer alan Tali, gelecekte annesi ve babası, Riva ve Semih Şalhon, ile birlikte çalışma hayalleri kuruyor. Özellikle yaptığı iş gereği Amerika’ya bir süreliğine dönmek için acele etmeyen Tali, İstanbul’da yeni işler ev ortaklıkları kurmayı planlıyor.

 

 

Setenay Gel

OKS sınavından aldığı tam puanla birinci olan 97 kişi içinde yer alan Setenay, Robert Koleji’nden 2013 yılında yüksek onur derecesiyle mezun olurken, katıldığı aktiviteler ve derneklerle de lise eğitimini pekiştirdi. Robert Koleji’nin resmi İngilizce gazetesi olan “Bosphorus Chronicle” ın editörlüğünü yaptı. Aynı zamanda Çello Kulübünü kurdu ve başkanlığını yaptı. Ayvalık ve Kocaeli bölgelerinde değişik projelerde gönüllü çalıştı. Bu esnada Yüzme kulübünün de aktif üyesiydi.
Bu başarılarını Harvard Üniversitesine girerek devam ettiren Setenay, burada Ekonomi okumaya karar verdi. 2013 yılından beri Harvard Üniversitesinin Radcliffe Enstitüsünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarında Harvard Hukuk profesörlerinden olan Christine Desan’ın araştırma grubunda ve Sofya Üniversitesi Modern Avrupa Tarihi bölümü profesörlerinden Krassimira Daskalova’nın araştırma grubunda yer aldı.

Üniversite hayatını sosyal aktiviteler ile zenginleştiren Setenay, “The Harvard Crimson” gazetesi, Harvard Türk Öğrencileri Derneği, Avrupa Ticaret Grubu, Harvard Finansal Analizciler Kulübü, Liderlik Enstitüsü, “The Harvard Pops“ Orkestrası gibi bir çok akademik ve sosyal gruplarda yer alarak eğitimini pekiştirdi. Harvard Üniverssitesinden geçtiğimiz dönem yüksek onurla mezun oldu.

 

Kerim Algül

Özel Enka Lisesi’ine akademik bursla kabul edilen Kerim, International Baccalaurate diplomasını Fen ve Matematik bölümünden almış ve eğitimine Amerika’da Duke Üniversitesi’nde devam etmiştir. Üniversite’ye lisedeki Biyoloji alanında TÜBİTAK araştırmalarından sonra Biyomedikal Mühendisi olarak başlamış, ancak kararını değiştirip İnşaat Mühendisliği ana dalı, Enerji Mühendisliği yan dalı ve Mimarlık sertifikası alarak mezun olmuştur. Ders dışında araştırmalarına devam eden Kerim, Duke Smart Home proje çerçevesinde güneş konserlerde güneş enerjisi ile telefon şarj eden bir çadır tasarlamış, firmadan aldığı fon ile çadır protipini gerçek hayata geçirmiştir. Son senesinde ise Güney Amerika’da elektrik ağına uzak oturan insanların elektrikten faydalanabilmeleri için mikro şebeke hattı kurmanın teknik, sosyal ve ekonomik analizini yapan bir araştırma projesinde sınıf arkadaşlarıyla çalışmıştır.

Ders dışında ilgi alanlarına devam eden Kerim, okulun kulüp basketbol takımında aktif rol oynamış ve yardımcı başkan görevi yapmıştır. Antrenman için toplanamayan bir takımı koç tutarak turnuvalara sokup kazanan bir konuma getirmesinde rol oynamıştır. İkinci senesinde öğrenci birliğine aktivite planlayıcı olarak girmiş, son senesinde de okulunun İnşaat Mühendisleri Birliğini kolunda (ASCE) yardımcı başkanlık görevini üstlenip beton kano yapma yarışmasında yardımcı olmuştur. Amerika’da okuma desteğini annesi Berna ve babası Akın Algül’den alan Kerim, yazlarını da dolu geçirmiş, New York’ta metro hattında ve otoyolda, Turkiye’de İzmit Körfez Köprüsü’nde inşaat mühendisi olarak staj yapmıştır.

Aslı Angın 

Serdar Angın ve Leyla Tara Suyabatmaz’ın kızı olan Aslı, 2013 yılında Enka Okulları Lisesinden IB (International Baccalaurate) diplomasıyla ve onur derecesiyle mezun oldu. Brown Üniversitesi’nde İşletme Girişimciliği ve Organizasyonel Bilimler Bölümüne girdi. 2014 yılında Rampa İstanbul firmasında Arşiv Asistanı olarak stajını yaptı. 2015 yazında ise New York Eyaletinde Purple PR firmasında Yaşam Tarzı Stajı yaptı.

Aynı zamanda Brown Uluslararası Burs Komitesinin Etkinlik Takımında yer aldı. 2015 yılının yazından mezuniyetine kadar Ivy Film Festivalinde (IFF) İş Kordinatörü olarak çalıştı. IFF’deki görevleri güçlü liderlik kabiliyeti gerektiriyordu. IFF dünyanın en büyük öğrenci yönetimli film festivalidir. Ulusal ve uluslararası üniversitelerden katılım yapan öğrencilere yaptıklarını sergilemeleri ve sunmaları için bir platform sağlamaktadır. Aslı, Brown Üniversitesine film yapımcılarını ana konuşmacı olarak getirdi ve değişik çalıştaylar koordine etti. Geçtiğimiz dönem Brown Üniversitesinden yüksek dereceyle mezun oldu.

 

 

Buğrahan Çiğdemoğlu

Vildan ve Demir Çiğdemoğlu’nun oğlu, Ece ve Tunahan’ın ağabeyi Buğrahan, 2013 yılında Koç Lisesi IB (International Baccalaurate) Diploma programından Genel Müdür Özel ödülü alarak mezun oldu ve Johns Hopkins University’e Biyomedikal Mühendisi olarak kabul edildi. İkinci yıl ortasında yazılım tutkusunu keşfederek, Biomedical Engineering & Computer Science çift anadalı ile 2017 yılında lisans eğitimini tamamladı. Gelecekte Türk-Amerikan iş ilişkileri ile bilim ve teknoloji ilişkilerini güçlendirmeyi hedefleyen Buğrahan, ikinci yıldan mezuniyetine dek President of JHU Turkish Student Association görevini yürüttü. Kendisi, okulunun Türk öğrencileri arasındaki dayanışma ve birliktelikten büyük gurur duyduğunu belirtiyor. İlkokul 6. sınıftan beri devam ettiği tekvandoda ise üniversiteler arası ECTC turnuvası bronz madalyasını kazanırken, Hopkins Sport Taekwondo klübünde Treasurer ve Vice President pozisyonlarında yer aldı.

İkinci yılında JHU akademik başarıları Biyomedikal departmanının dikkatini çekince, Dr. David Yue Memorial Award’a layık görüldü. Aynı yıl, JHU Student Initiatives Fund’dan Taekwometer icadı için ödül kazandı. Bu sırada, Dr. H. Tutkun Şen ile manyetik alanlar aracılığıyla cerrahi malzemelerin takibi konulu bir laboratuvar çalışmasında yer aldı. Üçüncü sınıfın kış tatilinde, ODTÜ Teknokent’teki Comodo güvenlik yazılımı şirketinde, yaz tatilinde ise Silikon Vadisi merkezli DNAnexus genetik analiz şirketinde yazılım stajı yaptı. Okulun bitişiyle beraber, Silikon Vadisi’ndeki DNAnexus’ta yazılımcı olarak profesyonel hayata atıldı. Akademik çalışmalarının yanısıra, İstanbul merkezli Global İlişkiler Forumu (GIF), Washington D.C. merkezli American-Turkish Council Innovation & Growth (ATC I&G) Committee Student Volunteer Corps, Silikon Vadisi merkezli Turkish-American Business Connection (TABC) ve JHU Entrepreneurship Affinity Group in the Bay Area kuruluşlarının üyesi ve çeşitli projelere liderlik ediyor.

 

Kaynak : http://www.studyinamerica.com/uncategorized/top2017_all/

 

Yorumlarınızla Katkıda Bulunabilirsiniz